"Konkurs na opracowanie modelu funkcjonalno-przestrzennego komendy i komisariatu policji wygrali łódzcy architekci z firmy Rydzyński, Wasiak, Stańczak, Lebelt - pracownia architektoniczna sp. z o.o. Zwycięski projekt będzie wzorem, według którego przeprowadzane będą, w ramach standaryzacji, zadania inwestycyjno–remontowe" - poinformowało MSW.

W konkursie złożono 23 prace architektoniczne, które były oceniane przez sąd konkursowy. Projekty przesyłane w ramach konkursu na opracowanie modelu komendy i komisariatu policji miały uwzględniać m.in. wysoką jakość warunków obsługi obywateli oraz poprawę warunków pracy funkcjonariuszy i pracowników policji.

Do konkursu mogły przystąpić osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie wyższe architektoniczne bądź architekta wnętrz. W sumie złożono 295 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, z czego zaproszenia do kolejnego etapu otrzymało 193 architektów i pracowni architektonicznych.

To drugi konkurs organizowany przez MSW w ostatnim czasie. Pod koniec maja rozstrzygnięto konkurs na nowy znak graficzny policji. Będzie to stylizowana i uproszczona odznaka oraz napis "policja" w kolorze granatowym na białym tle. Nowym logotypem będą nim oznaczane wszystkie nowo budowane i remontowane jednostki policji w całym kraju.

"Uważamy, że mieszkańcy naszego kraju powinni bez problemu umieć zidentyfikować wszystkie obiekty policji. Jesteśmy przekonani, że obecny stan wywoływał pewnego rodzaju chaos, nawet bałagan, jeżeli chodzi o podstawowe funkcje komend i komisariatów" - mówił wówczas wiceszef MSW Marcin Jabłoński.

Na początku tego roku do MSW trafiła z Komendy Głównej Policji lista komend i komisariatów, które miałyby jako pierwsze zostać zmodernizowane w ramach zaplanowanego do 2015 roku programu, który premier Donald Tusk zapowiedział w październiku 2012 roku. W 2013 r. nakłady na realizację programu mają wynieść 322 mln zł, a w latach 2013-15 - ok. 1 mld zł. Środki pochodzić będą z budżetu państwa. MSW podało, że w latach 2013-2015 ma zostać zrealizowanych około 200-300 projektów. Mają to być zarówno nowe inwestycje, jak i remonty.

"Celem jest poprawa warunków pracy policjantów i pracowników policji, ale również by policja stała się jeszcze bardziej przyjazna i bardziej identyfikowana dla obywateli" - mówił zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Wojciech Olbryś.

W 2012 roku na zły stan policyjnych nieruchomości zwracały uwagę Najwyższa Izba Kontroli oraz rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. W całym kraju policja ma ponad 5 tys. obiektów. Według danych z początku roku w tej liczbie jest m.in. 271 komend powiatowych, 65 miejskich i 7 rejonowych (wszystkie w Warszawie) oraz 570 komisariatów.

Konkurs na znak graficzny MSW zorganizowało przy współudziale Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, a na projekt komend i komisariatów - we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.