Nowe ścieżki połączą miasto z położonymi na rzeką Odrą Cigacicami na północ od Zielonej Góry. Pierwsi rowerzyści i piesi mają zacząć z nich korzystać we wrześniu przyszłego roku. Trasy wybuduje zielonogórska firma Inwestycyjna Grupa Budowlana Sp. z o.o. – poinformowała z-ca dyr. Departamentu Prezydenta Miasta Zielona Góra Monika Zapotoczna.

W ciągu tras rowerowych powstaną miejsca parkingowe, zostaną wybudowane zjazdy do lasów oraz zlokalizowanych posesji. Sama nawierzchnia ścieżek będzie bitumiczna, a parkingów wykonana z kostki betonowej.

To kolejne zadanie dotyczące modernizacji i rozbudowy sieci dróg rowerowych w Zielonej Górze.

Na początku września br. tamtejszy magistrat podpisał umowę z wykonawcą prac związanych m.in. z budową kładki pieszo-rowerowej nad ul. Sikorskiego oraz modernizacją i przystosowaniem do tego typu ruchu nieczynnego wiaduktu kolejowego nad al. Wojska Polskiego.

Z kolei pod koniec października br. zawarł umowę z wykonawcą dwóch nowych tras rowerowych w południowej części miasta. Łącznie będą miały ponad 11 km długości.

Obecnie w Zielonej Górze jest ok. 69 km ścieżek rowerowych. Po zakończeniu zaplanowanych inwestycji ich długość wzrośnie do 104 km. Cały projekt ma zostać zakończony do końca września 2018 roku i kosztować ponad 30 mln zł.

Pieniądze na realizację ścieżek rowerowych w Zielonej Górze w 85 proc. będą pochodziły z tzw. ZIT-u, czyli unijnych środków z RPO Lubuskie 2020. Resztę miasto dołoży z własnego budżetu. (PAP)