Sender wyjaśnił przy okazji odbywającej się w środę w Warszawie konferencji kończącej projekt "Cities on Power", że dotacje będą skierowane do mieszkańców, którzy chcą zainwestować w OZE. Ocenił, że dzięki tym pieniądzom w mieście powstawać będzie rocznie nawet kilkaset instalacji wykorzystujących potencjał energii odnawialnej. Pieniądze mają pochodzić z budżetu ratusza.

Zastępca dyrektora dodał, że takie instalacje powinny powstawać w tych dzielnicach czy obszarach Warszawy gdzie jest problem z podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej. Chodzi np. o Białołękę, Wawer czy daleki Ursynów.

Sender poinformował ponadto, że w ramach międzynarodowego projektu "Cities on Power", w którym wzięły udział Warszawa, Turyn, Rawenna i Klagenfurt, sporządzono pełną mapę nasłonecznienia wszystkich budynków w stolicy. Wyjaśnił, że dzięki mapie jak i internetowemu kalkulatorowi energetycznemu, mieszkańcy Warszawy będą mogli sprawdzić, czy na ich budynku opłacać się będzie instalacja kolektorów słonecznych czy ogniw fotowoltaicznych (http://kalkulatorenergetyczny.um.warszawa.pl).

Przedstawiciel ratusza dodał, że kalkulator będzie też sugerował wykorzystanie konkretnej instalacji OZE: pomp ciepła, fotowoltaiki czy kolektorów. Przykładowo dla geotermii najbardziej perspektywicznymi są Wawer, Białołęka czy Wesoła.

Sender zapowiedział, że biuro infrastruktury stołecznego magistratu będzie pomagało zainteresowanym właścicielom budynków np. w przygotowywaniu odpowiedniej dokumentacji projektowej.

Sender poinformował też, że ratusz przygotowała plan działań na rzecz odnawialnych źródeł energii dla miasta. Ocenił, że bardzo korzystna dla rozwoju OZE będzie nowa perspektywa wydatkowania funduszy UE na lata 2014-2020. Wyjaśnił, że miasto z pozyskanych pieniędzy będzie chciało m.in. podnosić efektywność energetyczną budynków publicznych czy inwestować w niskoemisyjny transport.

Zgodnie z przyjętym dokumentem, osiągnięcie 15 proc. udziału OZE w produkcji energii elektrycznej i ciepła w Warszawie do 2020 r. będzie kosztowało ok. 4,8 mld zł. Z przeprowadzonej w planie działań analizy wynika, iż jedną z najbardziej korzystnych inwestycji mają być kolektory słoneczne. Dodano, że kolektory to atrakcyjna alternatywa dla kotłów gazowych w nowobudowanych prywatnych domach jednorodzinnych, lub budynkach deweloperskich w tych miejscach Warszawy, które nie są objęte centralną siecią ciepłowniczą.

Projekt "Cities on Power" promuje wykorzystanie energii odnawialnej na obszarach miejskich. Projekt realizowany jest od 2011 r., budżet wynosi 2,3 mln euro, z czego dofinasowanie UE wynosi 1,8 mln euro. (PAP)