Rzeszów jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło program „Moje miasto bez elektrośmieci”. W najbliższą sobotę w dwóch punktach miastach - przy al. Wincentego Witosa 21 i al. Tadeusza Rejtana 69 mieszkańcy będą mogli oddać elektrośmieci.

W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt wydawane będą kupony Funduszu Oświatowego. Po przekazaniu ich szkołom biorącym udział w programie, będą przeliczane na punkty, które szkoły mogą z kolei wymieniać na pomoce dydaktyczne, m.in. na tablice multimedialne, książki, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia sal.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” oferuje także usługę bezpłatnego odbioru wielkogabarytowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 2222 333 00.

Elektrośmieci to wszystkie urządzenia działające na prąd lub baterie. Uznawane są one za odpady niebezpieczne, które muszą być poddawane procesom odzysku i recyklingu.

Program prowadzi ElektroEko - Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która została powołana przez największe firmy i organizacje zrzeszające producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT i oświetlenia. (PAP)