Wykonawcą stacji elektroenergetycznej Pomorzany jest chińska firma Pinggao Group – powiedział PAP w środę rzecznik inwestycji Jarosław Kowalski. Jak dodał, firma wykona także inne elementy inwestycji, czyli m.in. wybuduje prawie sześciokilometrowy odcinek linii najwyższego napięcia, który połączy stację Pomorzany z już istniejącą linią Krajnik – Glinki.

Przedsięwzięcie pod nazwą "Budowa linii 220kV od stacji Pomorzany do nacięcia linii Krajnik-Glinki wraz z rozbudową stacji 110 kV Pomorzany o rozdzielnię 220 kV" jest elementem rozbudowy sieci przesyłowej w północno-zachodniej części kraju. Ma poprawić bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii elektrycznej dla aglomeracji szczecińskiej, szczególnie w jej lewobrzeżnej części.

W 2017 r. inwestycja warta 62 mln zł netto ma być w całości gotowa. Umożliwia ona wyprowadzenie mocy z planowanego do uruchomienia bloku gazowo-parowego w Elektrowni Pomorzany, a także pozwoli na przyłączenie do sieci nowych źródeł energii.

Celem nowej linii 220 kV Pomorzany-Krajnik-Glinki jest zapobieganie występowaniu awarii linii elektroenergetycznych, które prowadzą do tzw. "blackoutu". Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce 8 kwietnia 2008 r. w Szczecinie, kiedy z powodu opadów śniegu uszkodzone zostały dwie najważniejsze linie elektroenergetyczne w regionie i wystąpiły długie przerwy w dostawie prądu.

Inwestorem projektu jest operator systemu przesyłowego energii elektrycznej w kraju Polskie Sieci Elektroenergetyczne, natomiast inżynierem kontraktu spółka PSE Inwestycje, należąca do Grupy Kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. (PAP)