PO prezentuje od zeszłego tygodnia priorytety swego programu samorządowego w ramach konferencji pod hasłem "Platforma bliżej ludzi". Tematem czwartkowego spotkania w stolicy, w którym wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz kandydat na prezydenta Katowic Arkadiusz Godlewski, był "Pomysł na mieszkanie". Chodzi o ofertę dla najgorzej sytuowanych mieszkańców miast, których nie stać na zakup własnego lokalu.

Gronkiewicz-Waltz mówiła, że w ciągu minionych dwóch kadencji jej rządów, w Warszawie udało się wybudować prawie 3 tys. mieszkań komunalnych, a także ponad 500 mieszkań na wynajem w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Miasto zagospodarowało ponadto 10 tysięcy pustostanów na mieszkania komunalne. "Mamy też taki rodzaj mieszkań socjalnych - one dotyczą często sytuacji ludzi po eksmisji, ale również ze spółdzielni. Podwoiliśmy ten zasób mieszkań socjalnych do ponad 5600" - zaznaczyła prezydent Warszawy.

Według Gronkiewicz-Waltz, władze stolicy planują wybudować prawie tysiąc kolejnych mieszkań komunalnych. "Mamy, za pomocą TBS, plany, żeby wybudować na wynajem ponad 1100 mieszkań. Chcemy też rewitalizować po drugiej stronie Wisły - dotyczy to przede wszystkim Pragi Północ, ale również Targówka Fabrycznego, czy Pragi Południe, 20 kamienic, w których byłoby ok. 671 mieszkań i to byłyby mieszkania na wynajem. To są plany na najbliższy okres od 2015 do 2020 roku" - powiedziała prezydent stolicy.

Godlewski - jeśli wygra listopadowe wybory samorządowe w swym mieście - chciałby rewitalizować Śródmieście Katowic, m.in. poprzez ofertę tanich mieszkań dla młodych ludzi w tej dzielnicy. Oprócz tego, zapowiedział rozwinięcie budownictwa lokali na wynajem, m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia. "Wreszcie trzeci element programu - to jest pomoc tym, którzy nie radzą sobie z bieżącym funkcjonowaniem i opłatą czynszu" - dodał polityk PO. Jak mówił, w Katowicach mieszkalnictwo socjalne obecnie nie funkcjonuje.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski poinformował z kolei, że jego resort pracuje obecnie, wraz z Ministerstwem Finansów i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, nad nowym programem wsparcia dla budownictwa społecznego, skierowanym do osób, których nie stać na zakup mieszkania i którzy nie mogą też skorzystać z lokali komunalnych. "Liczę, że będziemy mogli zaproponować ten program samorządom w 2015 roku" - zaznaczył Orłowski.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)