Transport zaprojektowanego specjalnie urządzenia - ze względu na jego wagę i rozmiary - był logistycznym wyzwaniem. By znaleźć się na placu budowy, generator musiał pokonać drogę 5-krotnie dłuższą niż wynosi trasa samochodowa z Wrocławia do Opola, przede wszystkim za sprawą jego ciężaru. Optymalna trasa została wybrana po przeprowadzeniu szeregu analiz i uzgodnień z PKP.

Generator ma moc czynną 958 MW i pod tym względem nie ma sobie równych w Polsce. Waży 426 ton, a całkowita waga blachy magnetycznej użytej do produkcji wyniosła 300 ton, natomiast długość użytych przewodów miedzianych to aż 123 km. Generator wyprodukowany został w Polsce. Dostarczył go do elektrowni wrocławski oddział GE Power.

Jak podkreślił prezes PGE Henryk Baranowski, inwestycja w Opolu jest kołem zamachowym gospodarki. "Aż 70 procent wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki 70 groszy zostaje w Polsce. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy – obecnie na placu budowy pracuje dzienne ponad 3 tys. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys. To największa inwestycja w Polsce po 1989 roku" - powiedział.

Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole jest flagową inwestycją PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie i zasilą w energię nawet 4 mln gospodarstw domowych. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.), co oznacza ok. 20 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji.

Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią.

GE Power jest generalnym projektantem inwestycji, a wrocławska fabryka kluczowym dostawcą maszyn elektrycznych dla nowych bloków. Generatory, które są dostarczane dla Elektrowni Opole, są największymi urządzeniami zastosowanymi w polskiej energetyce. Zostały opracowane specjalnie na potrzeby tej inwestycji tak, aby spełniała ona najwyższe standardy technologiczne. (PAP) 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska w procesie inwestycyjno-budowlanym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł