W ponownym przetargu wpłynęła tylko jedna oferta. Obejmował on badanie lin, które pozostały na budowie po awarii z 2011 r. i określenie ich przydatności do ponownego wykorzystania, montaż konstrukcji zadaszenia widowni z pokryciem z poliwęglanu oraz monitoring konstrukcji.

Składająca ofertę niemiecka firma zaoferowała cenę ok. 70 mln zł netto. W ogłoszeniu przetargowym koszt tego zadania oszacowano na 45,3 mln zł netto. Urząd marszałkowski przed kilka tygodni analizował złożoną ofertę. Teraz zapadła decyzja, że umowa z niemiecką firmą zostanie podpisana. Ma to nastąpić „w najbliższym czasie”, zaś prace objęte przetargiem mają zostać zakończone na początku 2016 r.

„Wysokość oferty Pfeifer Seil i Hebetechnik wynika głównie z wyceny ryzyka. Firma szacuje swoje ryzyko ze względu na kontynuację realizacji zadania po poprzednim wykonawcy oraz na udzielaną gwarancję – 60 miesięcy dla montażu konstrukcji oraz 180 miesięcy dla zabezpieczenia antykorozyjnego” - wskazał Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego.


Jak podaje urząd, złożona w lutym 2014 r. oferta dotychczasowego wykonawcy, Mostostalu Zabrze, opiewała na podobną kwotę. Nie obejmowała ona jednak gwarancji na zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji wynoszącej 180 miesięcy, badania lin (wraz z uwzględnieniem transportu lin obwodowych do specjalistycznego warsztatu), wymiany i naprawy lin uszkodzonych, dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego całości konstrukcji linowej, dodatkowych dostaw poliwęglanu, wykonania systemu monitoringu zadaszenia oraz gwarancji dla konstrukcji linowej po zamontowaniu wynoszącej 60 miesięcy.

Konstrukcja linowa dachu stadionu składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin-wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km, a cała konstrukcja waży ponad 830 ton. Powierzchnia dachu poliwęglanowego to ok. 44 tys. m kw.

Był to drugi już przetarg na dokończenie zadaszenia obiektu po awarii przy podnoszeniu jego konstrukcji, która miała miejsce w lipcu 2011 r. Pierwszy, ogłoszony 27 marca, był następstwem braku porozumienia z dotychczasowym wykonawcą - konsorcjum Hochtief Polska, Mostostal Zabrze Holding i Hochtief Construction AG. Konsorcjum opuściło teren budowy z końcem marca br. wskutek fiaska wcześniejszych negocjacji ws. kontynuowania prac. Pierwotny przetarg został unieważniony w efekcie decyzji Krajowej Izby Odwoławczej, do której odwołała się spółka Mostostal Zabrze.

Właścicielem stadionu i inwestorem jego przebudowy jest samorząd woj. śląskiego. Zasadnicze roboty są tam wstrzymane od trzech lat - od czasu awarii. Dokończenie konstrukcji dachu ma opierać się o wykonany przez niemieckie biuro GMP Architekten zmodyfikowany projekt konstrukcji zadaszenia.

Na stadionie trwają też inne prace. Do grudnia tego roku ma zostać przebudowane zaplecze rozgrzewkowo-treningowe dla lekkoatletów. W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie nowego ogrodzenia stadionu wraz z robotami towarzyszącymi. Trwają też przygotowania do przeprowadzenia przetargów m.in. na prace wykończeniowe. Powinny zostać ogłoszone w IV kwartale 2014 roku.
Zakończenie robót planowane jest na pierwszą połowę 2016 r. Potem przez kilka miesięcy mogą potrwać procedury związane z odbiorem inwestycji oraz uzyskaniem niezbędnych zezwoleń na użytkowanie obiektu. Zgodnie z optymistycznym scenariuszem oddanie Stadionu Śląskiego do użytku powinno nastąpić do końca 2016 roku. Koszt modernizacji jest szacowany na 586 mln zł.(PAP)