Otwarcie wybudowanego na terenie dawnej kopalni Katowice Muzeum Śląskiego zaplanowano na 26 czerwca, na przygotowania pozostało 37 dni. W poniedziałek szefowa resortu kultury przyjechała z wizytą roboczą.

Podczas spotkania z dziennikarzami poinformowała, że obiekt zostanie otwarty dla publiczności w zaplanowanym terminie. „Mogę odetchnąć z ulgą, uda się" - powiedziała Omilanowska wieczorem w Katowicach.

Szefowa resortu kultury podkreślała kilkakrotnie, że otwarcie Muzeum Śląskiego w nowym gmachu to „w symbolicznym znaczeniu, akt wielkiej sprawiedliwości dziejowej"; w jej ocenie można go uznać, za „ikonę identyfikacji regionalnej"

Zdaniem Omilanowskiej muzeum „będzie miejscem do uczenia się Śląska". „Liczę na to, że do Katowic, do tego muzeum będą przyjeżdżali ludzie z całej Polski i będą uczyli się Śląska właśnie w tym muzeum" - dodała.

Wraz z otwarciem tego gmachu, jak zaznaczyła, udostępnione zostaną niezwykłe kolekcje, co jest kolejnym elementem „tego symbolicznego przedsięwzięcia". W szczególności wskazała trzy z nich: wystawę poświęconą historii Górnego Śląska, kolekcję plastyki nieprofesjonalnej - „jedyną w Polsce w tej skali" oraz ekspozycję, która będzie prezentowała dzieje polskiej scenografii.

„Obiekt będzie nową jakością w skali całej Polski" - powiedziała.
Omilanowska: „Chciałabym zadeklarować, że za chwilę siadam z panem marszałkiem (woj. śląskiego-PAP) do stołu i ustalamy nowy budżet dla Muzeum Śląskiego, tak żeby nie tylko Ślązacy ponosili koszty utrzymania tego muzeum, ale żeby istotnym wsparciem dla tego muzeum był budżet państwa, ponieważ to jest instytucja państwowa" .

Muzeum Śląskie to inwestycja samorządu woj. śląskiego, wsparta przez resort kultury. Powstała w tzw. Strefie Kultury, w pobliżu katowickiego Spodka.

Budowa trwała od lipca 2011 r. Obiekt zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe. Architekci ukryli jego główną część pod ziemią, na powierzchni eksponując efektowne pokopalniane zabudowania, m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawną maszynownię (przyszła restauracja) czy wieżę wyciągową szybu Warszawa (działający już taras widokowy). Na powierzchni znajdują się też pokryte szkłem prostopadłościany, mieszczące pomieszczenia administracyjne lub doświetlające podziemia.

Wystawy stałe zajmą ok. 6 tys. z 25 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W czerwcu otwartych zostanie pięć z sześciu zapowiadanych. Będą to: galeria sztuki polskiej 1800-1945, galeria sztuki polskiej po 1945 roku, galeria plastyki nieprofesjonalnej, narracyjna wystawa "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów oraz "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" - wystawa ze zbiorów oddziału muzeum czyli Centrum Scenografii Polskiej. W czasie przesunie się otwarcie najmniejszej z nich - Galerii Śląskiej Sztuki Sakralnej (otwarta zostanie jesienią).

Wartość budowy muzeum przekroczyła prawie 274 mln zł, z czego 85 proc. pokryły środki unijne. Pozostała część pieniędzy to środki własne Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego i 2,3 mln zł dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa. Ponadto realizowany jest projekt "Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach". (PAP)