"Jako pracownik uczelni i projektant jestem zachwycony tym, że otoczenie gospodarcze dostrzega niesamowity potencjał drzemiący w studentach i kadrze łódzkiej ASP. Nasza uczelnia powstała jako miejsce, które ma współpracować z przemysłem – staramy się kontynuować ten trend i opierać na nim dydaktykę. Dzięki konkursowi w Łodzi może powstać niepowtarzalne osiedle o przestrzeni zainspirowanej sztuką awangardy" - podkreślił kierownik Katedry Wzornictwa łódzkiej ASP prof. Krzysztof Chróścielewski.

Jak wyjaśnił prezes Real Development Tomasz Świeboda, firma postanowiła zaprosić ASP do współpracy przy projektowaniu przestrzeni osiedla położonego w otulinie Lasu Łagiewnickiego, aby miejsce to było "awangardowe nie tylko z nazwy". Inspiracją były zapowiedziane na 2017 r. ogólnopolskie obchody Roku Awangardy.

Zdaniem prof. Chróścielewskiego, łódzka ASP stara się kształcić swoich studentów w taki sposób, by umożliwić im jak najszybsze wejście na ścieżkę rozwoju zawodowego. Projekt dotyczący aranżacji przestrzeni będzie realizowany po raz pierwszy, choć nie jest to debiut uczelni w dziedzinie współpracy z biznesem i przemysłem.

"W każdym semestrze realizujemy kilkanaście zadań w ramach różnych pracowni ASP, mających formę konkursu dla studentów. Do tej pory przygotowywali m.in. projekty komunikacji wizualnej, produktów, architektury wnętrz. Konkurs dotyczący osiedla Awangarda jest wyjątkowy, bo łączy wszystkie te elementy" - zaznaczył.

Leksykon prawa budowlanego, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami
Joanna Dziedzic-Bukowska, Jacek Jaworski, Paweł Sosnowski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Studenci zmierzą się z trzema zadaniami. Jednym będzie zaprojektowanie stref rekreacyjnych dla mieszkańców osiedla, drugi to projekt elementów wystroju wnętrz części wspólnych, np. klatek schodowych. Trzecie zadanie polega na przygotowaniu systemu komunikacji wizualnej dotyczącej m.in. poruszania się na terenie osiedla.

"Zadania dla studentów korespondują z faktem, że architektura osiedla jest modernistyczna i wywodzi się wprost z awangardy. A najważniejszą nagrodą będzie to, że wybrane koncepcje będą rozwijane i wdrażane. Dla każdego projektanta wchodzącego na rynek, to klucz do rozpoczęcia samodzielnej działalności projektowej" - podkreślił prof. Chróścielewski.

Z profesorem zgadza się studentka V roku wzornictwa Julia Kozioł, która bierze udział w konkursie. "Chcemy stworzyć coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. To na pewno będzie osiedle, jakiego w Łodzi jeszcze nie było" - dodała.

Władze uczelni podkreślają, że konkurs realizowany od początku semestru jest integralną częścią zajęć i jest prowadzony pod nadzorem dydaktycznym Katedry Wzornictwa, a także w ścisłej współpracy z autorem projektu budynków osiedla. Zakończy się zaliczeniem w sesji zimowej.

Oddanie osiedla – wraz z elementami zaprojektowanymi przez studentów - planowane jest na przełom 2017 i 2018 roku. (PAP)