O rozpoczęciu pierwszego etapu prac związanych z ta inwestycją poinformował we wtorek Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM). "Wczoraj plac budowy został przekazany wykonawcy. W najbliższych dniach rozpoczną się prace przygotowawcze i geodezyjne, następnie prace rozbiórkowe i wreszcie sama budowa ulicy" – powiedział.

W pierwszym etapie inwestycji, która ma zakończyć się do końca br. al. Kościuszki zostanie wydłużona od ul. Radwańskiej, gdzie do tej pory kończyła się droga - do ul. Wólczańskiej. Powstanie południowego odcinka alei Kościuszki z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, ma kosztować ok. 5 mln zł. W ramach budowy zostanie m. in. wyburzony budynek należący do miasta. Drogowcy zakładają, że prace nie spowodują utrudnień dla kierowców.

Docelowo w planach miasta jest wydłużenie al. Kościuszki do al. Politechniki. Wówczas nowy odcinek ulicy miałby długość ok. 1,1 km. Według przedstawicieli ZIM usprawni on komunikację w centrum, rozładowując ruch na okolicznych drogach.

"Projekt obejmuje też przebudowę istniejącego fragmentu al. Kościuszki, od ul. Żwirki do Radwańskiej. Dzięki przesunięciu jezdni powstanie nowy teren inwestycyjny w centrum miasta" – dodał Nita. Według szacunków, cała inwestycja może kosztować ok. 36 mln zł.

W ubiegłym roku w Łodzi zakończyła się trwająca dwa lata przebudowa trasy Wschód-Zachód (W-Z) za ok. 747 mln zł. W 2014 r. oddano zaś do użytku zbudowaną za ok. 482 mln zł liczącą ok. 4,5 km Trasę Górna, będącą fragmentem drogi krajowej nr 1 i wyprowadzającą większość ruchu tranzytowego z południowej części miasta. (PAP)