Prace kosztowały ok. 13 mln zł, z czego 8 mln zł przekazała gmina, 3 mln zł Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a 2 mln zł dołożyło Muzeum z własnych środków.

W części Pałacu od ul. Jagiellońskiej mieszczą się m.in. główna serwerownia, wentylatornia, pomieszczeniach dla administracji oraz działów pozyskiwania zbiorów, marketingu i promocji. W podziemiu ukryta została stacja trafo zasilająca cały kwartał Starego Miasta.

„Prace obejmowały prawie tysiąc metrów kwadratowych. Ta część być może nie jest efektowna, bo na ścianach nie wiszą +Leonardy+, ale to miejsce bardzo dla nas ważne ze względu na możliwości rozwoju, to zaplecze - mózg i silnik technologiczny Muzeum” - mówił dziennikarzom dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

W przyszłości w tej części Muzeum zlokalizowana będzie także strefa przyjazna rodzinom, gdzie będą mogły się bawić małe dzieci.

Prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystego zakończenia prac mówił, że od kilku lat w Krakowie mamy do czynienia z nałogiem budowania muzeów, czego dowodem są m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum AK, Fabryka Schindlera i podziemna trasa pod Rynkiem Głównym (obie to oddziały Muzeum Historycznego).

„Naszym priorytetem było, by do stanu na miarę XXI wieku doprowadzić także Pałac Krzysztofory, który jest główną siedzibą Muzeum Historycznego” – mówił prof. Majchrowski. Dodał, że ta placówka z frekwencją zbliżającą się do 1 mln zwiedzających rocznie znajduje się w pierwszej trójce polskich muzeów.

Przewodniczący Rady Muzeum Historycznego prof. Jacek Purchla podkreślił, że bardzo ważny jest mecenat samorządu w kulturze i zaangażowanie gminy w prowadzenie muzeów. „Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że Muzeum Historyczne Miasta wyrosło na lidera nie tylko wszystkich polskich muzeów samorządowych, ale na jednego z liderów nowoczesnego polskiego muzealnictwa” – powiedział prof. Purchla.

Wkrótce ruszy kolejny etap remontu, w skrzydle zachodnim Pałacu, w którym będą się mieścić: część wystawy stałej, centrum konferencyjne, biura i pracownie muzealne. Ta część inwestycji ma kosztować w sumie 24 mln zł, z czego ponad 16,5 mln zł to środki unijne.

Powstały w XVII wieku z połączenia gotyckich kamienic Pałac Krzysztofory jest siedzibą główną Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które ma obecnie 14 oddziałów w 17 budynkach i 247 pracowników. W 2011 r. placówkę odwiedziło 968 tys. osób, a w 2012 r. według szacunków ma być ponad 1 mln 100 tys. zwiedzających.(PAP)

wos/ ls/