Wśród 225 inwestorów są brytyjski gigant bankowy HSBC i największy w USA fundusz emerytalny CalPERS. We wtorek opublikowano komunikat w tej sprawie na szczycie klimatycznym w Paryżu.

Inwestorzy chcą sprawić, aby firmy "niezwłocznie zaczęły działać w celu poprawy swego zarządzania w sprawie zmian klimatycznych, ograniczenia emisji" i publikowania informacji finansowych dotyczących klimatu - wyjaśniono w oświadczeniu.

Na liście stu firm objętych inicjatywą o nazwie ClimateAction 100+ znalazły się m.in. wielkie koncerny naftowe i gazowe (BP, Chevron, Coal India itp.), przedsiębiorstwa z branży lotniczej i motoryzacyjnej (Airbus, Ford, Volkswagen itp.), a także firmy wydobywcze i metalurgiczne (ArcelorMittal, BHP Billiton, Glencore itp.).'

AFP przypomina, że branża energetyczna odpowiada za trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych.

Inwestorzy zamierzają przez pięć lat monitorować działania firm. Jeśli odnotują postęp, będą mogli usunąć dane przedsiębiorstwo w listy.

"Sprawienie, aby sto firm emitujących największe ilości gazów cieplarnianych dostosowało swe plany biznesowe do celów porozumienia klimatycznego z Paryża", może wywołać "znaczący efekt domina" - oceniła w oświadczeniu przedstawicielka CalPERS Anne Simpson.

W Paryżu odbywa się we wtorek szczyt klimatyczny zorganizowany w dwa lata po zawarciu porozumienia o redukcji emisji gazów cieplarnianych przez 195 krajów świata na konferencji klimatycznej COP21. Celem umowy z 2015 roku jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza względem poziomu z czasów przedprzemysłowych. W czerwcu wycofanie Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego ogłosił prezydent USA Donald Trump. (PAP)