Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu pięciu pierwszych miesięcy tego roku rozpoczęto budowę 58 tys. 722 mieszkań. To oznacza wzrost o 23,8 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

Według GUS w maju liczba mieszkań oddanych do użytku wyniosła 8 tys. 941. Było to o 7,9 proc. mniej rok do roku oraz o 20,3 proc. mniej miesiąc do miesiąca.

Od stycznia do maja 2014 roku oddano do użytku 55 tys. 766 mieszkań, czyli o 3 proc. mniej w ujęciu rocznym.

GUS poinformował ponadto, że liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, wyniosła w maju br. 13 tys. 49 - w ujęciu rocznym wzrosła o 11,1 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 12,2 proc.

Od stycznia do maja liczba wydanych pozwoleń wyniosła 61 tys. 855 i była wyższa o 14,9 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zdaniem analityka Home Broker Marcina Krasonia łagodna zima oraz wzrost popytu na mieszkania, związany m.in. z dopłatami państwa, sprawiły, że od początku roku deweloperzy rozpoczęli o ponad połowę więcej budów niż w tym samym okresie 2013 r. "W ujęciu 12-miesięcznym nie budowano tyle od jesieni 2012 r." - podkreślił.

Krasoń zwrócił uwagę na najniższe w historii stopy procentowe. "Niskie oprocentowanie kredytów i lokat zachęca część osób do zakupu mieszkania" - zaznaczył.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości, kierownik działu analiz Lion's Bank podkreślił, że liczba mieszkań, których w maju budowę rozpoczęli deweloperzy, była wyższa o 78 proc. niż przed rokiem. "Firmy budujące lokale otrzymały też znacznie więcej niż przed rokiem pozwoleń. Przy takim porównaniu gorsze wyniki deweloperzy mieli tylko w przypadku liczby kończonych inwestycji" - ocenił.

"Ożywieniu na rynku nowych mieszkań sprzyjają: tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz program dopłat do nowych mieszkań, co przekłada się na wolumen sprzedaży, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od 6 lat" - dodał Turek. (PAP)

dol/ je/