W siódmej edycji konkursu przyznane zostały nagrody w czterech kategoriach: innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach, ekologicznych miejsc pracy, tworzenia miejsc pracy dla młodego pokolenia oraz inwestycji w zrównoważony miejski transport publiczny.

W finale konkursu znalazło się 19 projektów, w tym także z Polski. Był to projekt z województwa mazowieckiego dotyczący przedsiębiorczości oraz projekty dotyczące zrównoważonego transportu w Gdyni i w Kielcach. Ostatecznie w tej ostatniej kategorii wygrała Gdynia.

"Dzięki nowemu przyjaznemu środowisku systemowi transportu miejskiego z nowoczesnymi i dostępnymi trolejbusami elektronicznymi, w Gdyni jest mniej korków, mniej wypadków drogowych i mniejsze zanieczyszczenie powietrza" - uzasadnia wybór Gdyni Komisja Europejska. Dodała, że nowoczesny tabor poprawił komfort pasażerów, skrócił czas podróży, a także przyniósł korzyści gospodarcze dla Trójmiasta.

W kategorii innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach wygrał projekt portugalski dotyczący przemysłu meblarskiego w mieście Paredes na północy kraju. Chodziło o nawiązanie współpracy projektantów z tym przemysłem, by zamienić go ze staromodnego rzemiosła w sztukę, a przez to poprawić jego produktywność i zwiększyć eksport.

W dziedzinie ekologicznego wzrostu wygrał projekt BEACON z regionu Zachodniej Walii i Dolin. Polegał on na produkcji energii odnawialnej z biomasy i przyczynił się do przyciągania inwestycji i rozwoju know-how w tym jednym z najbiedniejszych regionów Wielkiej Brytanii.

Ponadto w kategorii tworzenia miejsc pracy dla młodych wygrała Kornwalia z programem szkolenia na kucharzy niezatrudnionych osób w wieku 16-24 lat, często niepełnosprawnych bądź z wyrokami. Projekt był prowadzony w ramach publiczno-prywatnego przedsięwzięcia, którego częścią jest restauracja Fifteen Cornwall.

"Tych czterech zwycięzców (...) pokazuje politykę regionalną +w akcji+. Wraz z finalistami konkursu stanowią oni inspirację dla innych regionów i miast w Europie" - oświadczył komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Dodał, że wyróżnione projekty obrazują "dynamiczne" podejście do wykorzystania funduszy strukturalnych na rzecz pobudzania wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

"Projekty te odpowiadają na największe obecnie wyzwania takie jak walka z bezrobociem młodych, z zanieczyszczeniem środowiska, promocja transportu publicznego oraz wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw" - podkreślił komisarz. (PAP)