Wiadukt Biskupia Górka zlokalizowany jest w ciągu Traktu Św. Wojciecha, który stanowi główne połączenie centrum Gdańska z południowymi dzielnicami miasta. Gdańsk na realizację przebudowy wiaduktu otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 113,9 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Urząd Miasta poinformował, że Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła, że najkorzystniejszą ofertę na realizację wiaduktu Biskupia Górka złożyła firma Budimex S.A. Spółka za realizację zadania zaproponowała kwotę 143,6 mln zł.

W pierwszym etapie przetargu ograniczonego wnioski o dopuszczenie do udziału złożyło 11 firm. Po weryfikacji dokumentów do kolejnego etapu postępowania zakwalifikowało się pięciu wykonawców, do których wysłane zostały zaproszenia do złożenia ofert przetargowych. Ostatecznie w wyznaczonym terminie swoje oferty złożyło trzech wykonawców: Budimex S.A., konsorcjum Warbud z Eurovią oraz konsorcjum PORR i Intercorr. Dwie ostatnie firmy zaproponowały budowę odpowiednio za 158 mln i 166 mln zł.

„Przebudowa wiaduktu Biskupia Górka jest kolejnym przedsięwzięciem w Gdańsku, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej” – tłumaczy prezydent Paweł Adamowicz. W ramach inwestycji istniejący wiadukt ma zostać rozebrany a w ciągu ulicy Trakt Św. Wojciecha mają powstać dwa nowe wiadukty. Do obsługi komunikacyjnej rejonu od ulicy 3 Maja do ulicy Augustyńskiego ma powstać nowy układ drogowy. Łącznie inwestycja obejmuje budowę lub przebudowę ok. 2,5 km dróg w rejonie zbiegu ulic: Okopowej, Traktu św. Wojciecha i Toruńskiej w stronę Oruni. Równocześnie budowany będzie parking wielopoziomowy na prawie 500 pojazdów przy ul. Okopowej.

Po uprawomocnieniu decyzji o wyborze najkorzystniejszej oferty (10 dni od ogłoszenia wyniku) dokumenty przetargowe przesłane zostaną do kontroli uprzedniej Urzędu Zamówień Publicznych, który na weryfikację materiałów ma 15 dni. Urząd Miasta poinformował, że jeśli procedura przebiegać będzie zgodnie z założeniami umowa na budowę wiaduktu podpisana zostanie na koniec listopada.(PAP)

autor: Bożena Leszczyńska

edytor: Marek Michałowski

bls/ maro/