W Jasionce przebudowane zostanie prawie 2 km drogi startowej. Głównym celem tej inwestycji jest dostosowanie drogi pod względem nachylenia podłużnego do obowiązujących przepisów. Wykonawcą prac jest firma Skanska.

Jak poinformował kierownik robót z tej firmy Daniel Zastawny, prace obejmują część drogową, sanitarną oraz elektryczną. "Prace polegają głównie m.in. na naprawie pęknięć drogi startowej, przebudowie nawierzchni bitumicznej wraz z rowkowaniem oraz montażu opraw oświetlenia nawigacyjnego umieszczonych w drodze startowej i jej poboczach” - dodał.

Firma odpowiada również za regulację wysokościową świateł PAPI - czyli systemu świateł wskazujących precyzyjnie kąt ścieżki podejścia do lądowania. Aktualny stan zaawansowania prac to ok. 55 proc.

Zastawny podkreślił, że w pracach przy układaniu nawierzchni bitumicznej i frezowaniu drogi wykorzystywany jest m.in. system 3D. „System ten zainstalowany jest na frezarkach oraz rozkładarkach i służy do odpowiedniego wykonania pod względem wysokościowym profilu warstw nawierzchni bitumicznej” - powiedział.

Prace na drodze startowej prowadzone są w taki sposób, aby podrzeszowskie lotnisko mogło funkcjonować normalnie. Dlatego wszystkie prace odbywają się tylko w nocy, bez wyłączania całej drogi startowej z eksploatacji.

Jak tłumaczy przedstawiciel wykonawcy Marek Maczuga, prace prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach od 23.30, kiedy to ląduje ostatni samolot z Warszawy, a kończą się przed pierwszą operacją lotniczą o godzinie 5.55 rano. "Wyjątkiem jest noc z soboty na niedzielę, kiedy rozpoczynamy prace już o godz. 22, a kończymy o godz. 8 rano” - zaznaczył.

W nocne prace zaangażowanych jest m.in. ponad 120 pracowników oraz wiele maszyn, w tym np. cztery rozściełacze nawierzchni bitumicznej o szerokości do 8,5 m, cztery frezarki i 10 walców wibracyjnych.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, zanim rozpoczną się właściwe prace na drodze startowej, wszyscy pracownicy oraz sprzęt przechodzą kontrolę dostępu i kontrolę bezpieczeństwa przeprowadzaną przez Straż Ochrony Lotniska.

Przebudowa drogi to kolejna inwestycja firmy dla lotniska w Jasionce. Trzy lata temu Skanska wybudowała tutaj nowy terminal pasażerski.

Podrzeszowski port dysponuję drogą startową o długości 3 200 metrów. W 2014 r. lotnisko obsłużyło ponad 600 tys. pasażerów i był to rekord w historii portu. W tym roku władze lotniska chcą poprawić ten wynik.

Z Jasionki można obecnie dotrzeć m.in. do Warszawy, Frankfurtu, Londynu, Manchesteru oraz East Midlands. Połączenia obsługują: PLL LOT, Lufthansa i Ryanair.(PAP)