Wsparcie dostanie 17 projektów, które znajdowały się na liście rezerwowej po konkursie z końca 2013 r. na proekologiczne inwestycje związane z alternatywnymi źródłami energii - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski. Projekty mogły dostać dofinansowanie dzięki oszczędnościom w RPO na lata 2007-2013, ponieważ ze względu na wykorzystanie pieniędzy, nowe konkursy nie są już przeprowadzane.

Dotacje otrzymają podmioty, które wytworzoną energię ze źródeł odnawialnych wykorzystują na własne potrzeby. Najwięcej pieniędzy - łącznie ok. 5,3 mln zł dostanie na dwa projekty szpital wojewódzki w Suwałkach. Szpital będzie instalował ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory i pompy ciepła. Łączna wartość obu projektów to ponad 6,3 mln zł.

Podobne inwestycje przeprowadzą również dzięki dotacjom szpitale: wojewódzki w Łomży (3,1 mln zł na instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne) oraz psychiatryczny w Choroszczy (3,8 mln zł na instalacje: fotowoltaiczną i solarną), zakład opieki paliatywnej w Suwałkach (instalacja fotowoltaiczna, 240 tys. zł).

Jak poinformował PAP Cezary Frąckiewicz ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, będzie to pierwsza instalacja związana z odnawialnymi źródłami energii w szpitalu - zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Całkowita moc instalacji ma mieć 0,33 MW. Frąckiewicz mówił, że szpital liczy na "spore oszczędności". Według wyliczeń, ma to być 127,2 tys. zł rocznie. Całkowita wartość tego projektu to 3,6 mln zł.

W OZE zainwestują również m.in. hotele w Goniądzu ( 250 tys. zł dotacji), Nowogrodzie ( 250 tys. zł), nad jeziorem Wigry, (643 tys. zł), czy pensjonat w Augustowie ( 105 tys. zł), nadleśnictwo Rudka - 901 tys. zł dotacji. Park wodny w Hajnówce dostanie natomiast 1,8 mln zł na jeszcze większe zastosowanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

Małą farmę fotowoltaiczną, która będzie produkowała energię na potrzeby oczyszczalni ścieków wybuduje gmina Puńsk na Suwalszczyźnie. Dostanie na ten cel 365 tys. zł ( wartość inwestycji - 429,4 tys. zł). Wójt Puńska Witold Liszkowski powiedział PAP, że farma będzie mała - o mocy 40 kW i pozwoli na oszczędności na kosztach energii oczyszczalni. Szacuje się, że zmniejszą się one o jedną czwartą, teraz to wydatek rzędu 50 tys. zł rocznie. Liszkowski podkreślił, że inwestycja ta ma duże znaczenie dla gminy także dlatego, że pozwoli wytestować sposób działania takiej elektrowni, bo gmina Puńsk zamierza budować w najbliższych latach i starać się o dotację na większą tego typu inwestycję.

Urząd marszałkowski podsumował, że dzięki unijnym dotacjom z RPO na odnawialne źródła energii w Podlaskiem powstaje ponad 100 inwestycji o łącznej wartości 317 mln zł. Łącznie UE pochodziło na ten cel 173,5 mln zł.(PAP)