W ramach tworzenia centrum lecznica wybudowała lądowisko dla śmigłowców, przebudowała i zmodernizowała Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) oraz utworzyła pracownię endoskopii.

W piątek odbyło się uroczyste zakończenie realizacji całego projektu, połączone z otwarciem lądowiska na dachu lecznicy. Pierwsze śmigłowce medyczne wylądują na nim za kilka tygodni, po odbiorze przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

"Pacjenci z urazami od kilku miesięcy trafiają do zmodernizowanego SOR-u i całodobowej pracowni endoskopii diagnostycznej i zabiegowej. Pracujący tam lekarze dysponują najnowocześniejszym sprzętem. Dzięki temu niesienie pomocy ofiarom wypadków jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej" - powiedziała PAP Dzięgielowska.

Ideą centrów urazowych jest fachowe i szybkie udzielenie pomocy ofiarom wypadków czy katastrof. Takie ośrodki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt zapewniający diagnostykę i wieloprofilowe specjalistyczne leczenie pacjentów, którzy doznali urazów wielu narządów.

W przypadku pacjentów urazowych ważnym elementem jest zminimalizowanie negatywnych skutków transportu. Temu służą lądowiska śmigłowców oraz podjazdy dla ambulansów, które muszą być dobrze skomunikowane z SOR-ami.

Centrum Urazowe w Zielonej Górze kosztowało ok. 15,5 mln zł, z czego ponad 9,5 mln zł stanowiło dofinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (85 proc. kosztów). Pozostała kwota – ok. 6 mln zł pochodziła ze środków własnych szpitala.

"Musieliśmy w relatywnie krótkim czasie stworzyć infrastrukturę, zakupić specjalistyczną aparaturę medyczną, aby spełnić wszystkie wymogi prawne stawiane centrom urazowym" - powiedział dyrektor szpitala w Zielonej Górze Waldemar Taborski.

W Polsce powstaje obecnie 13 centrów urazowych. Szpital w Zielonej Górze jako pierwszy zakończył jego organizację.

Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, takie centra muszą m.in. posiadać lądowiska zlokalizowane w odległości zapewniającej bezpośredni transport pacjentów ze śmigłowca na SOR, bez pośrednictwa innych środków transportu sanitarnego.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje 23 nowoczesnymi śmigłowcami Eurocopter EC 135. W Lubuskiem Eurocopter stacjonuje na lotnisku w podzielonogórskim Przylepie. (PAP)

mmd/ as/