Istniejący do tej pory oddział chorób zakaźnych w ostródzkim szpitalu został całkowicie zmodernizowany oraz powiększony o nowy budynek.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, do tej pory na Warmii i Mazurach nie było oddziału chorób zakaźnych z tzw. boksami melcerowskimi, zapewniającymi najwyższy stopień izolacji. Boksy te umożliwiają leczenie chorych na szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne.

Jak przekonują specjaliści, nowoczesny oddział zakaźny na Warmii i Mazurach jest szczególnie ważny ze względu na bliskość obwodu kaliningradzkiego, w którym występuje podwyższone ryzyko szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych.

Warmia i Mazury jako jedyny region w Polsce graniczy z tym obwodem i według epidemiologów istnieje możliwość przywleczenia chorób zakaźnych poprzez przejścia graniczne.

Do czasu otwarcia nowoczesnego oddziału zakaźnego w Ostródzie, w woj. warmińsko-mazurskim funkcjonowało pięć oddziałów chorób zakaźnych. Znajdowały się one: w Giżycku, w Elblągu, w Piszu, Centrum Medica w Ostródzie i Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Wszystkie te oddziały łącznie z nowym w Ostródzie mogą przyjąć ponad 100 pacjentów. (PAP)

ali/ pz/