Od początku lipca punkty medyczne zaczęły działać na 32 portugalskich plażach. Wszystkie zlokalizowane są w Algarve, najpopularniejszym regionie turystycznym, leżącym na południu Portugalii.

“Uruchomiony 1 lipca br. projekt jest prowadzony we współpracy z portugalskim Czerwonym Krzyżem. Wspólnie, na bazie zawartego porozumienia, podejmujemy leczenie pierwszego kontaktu. W poważniejszych przypadkach pacjent kierowany jest na ostry dyżur do najbliższych szpitali” - poinformowały w komunikacie władze regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (ARS) w Faro.

Wśród najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez turystów spędzających wakacje na portugalskich plażach są oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, a także zranienia powstałe w następstwie kontaktu z rybami z rodziny ostroszowatych.

Udzielający pomocy plażowiczom lekarze i pielęgniarki za wizytę w prowizorycznym punkcie medycznym pobierają opłatę manipulacyjną, identyczną z obowiązującą w publicznej służbie zdrowia w Portugalii. Minimalna kwota wynosi 4 euro. Zwolnione opłaty są m.in. dzieci do 12. roku życia, kobiety w ciąży, a także niepełnosprawni.

Większość punktów medycznych na portugalskich plażach ma działać do końca sierpnia br., ale część z nich będzie funkcjonować o dwa tygodnie dłużej.

Algarve jest najpopularniejszym regionem turystycznym Portugalii. Podczas wakacji odwiedza go około 1,5 mln turystów z kraju oraz z zagranicy, głównie z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii oraz Niemiec.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)