O problemie poinformował PAP wydział polityki społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Do 15 marca swoje propozycje na rozwiązanie problemu wojewodzie lubuskiemu mają przedstawić m.in. samorząd województwa, konwent starostów, wójtów i burmistrzów lubuskich gmin.

Według specjalistów z zespołu ds. bezpieczeństwa zdrowotnego, działającego przy wojewodzie lubuskim, problem może się pogłębiać, bo średnia wieku pielęgniarek wynosi teraz 44,5, a położnych - 43,8 lata.

"Młode osoby rzadko decydują się na naukę tego zawodu, ponieważ nie jest on postrzegany jako prestiżowy, wymaga pracy w systemie zmianowym, a pensje nie spełniają oczekiwań młodych ludzi" - powiedziała naczelna pielęgniarka w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Beata Dunal.

"W ciągu roku do nas zgłaszają się 2-3 osoby po studiach licencjackich, które otrzymują prawo wykonywania zawodu" - dodała wiceprzewodnicząc Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp. Maria Teresa Ziółkowska.

OIPiP w Gorzowie Wlkp. obejmuje teren miasta i pięciu powiatów: gorzowskiego, sulęcińskiego, strzelecko-drezdeneckiego, międzyrzeckiego i słubickiego.

Władze OIPiP prowadziły rozmowy m.in. z władzami Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej o uruchomieniu pielęgniarstwa.

Jak zapewniła rzeczniczka PWSZ Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, władze uczelni od dawna zabiegają o powołanie nowych kierunków medycznych i paramedycznych, bo takie są potrzeby rynku. "Wnioski w sprawie otwarcia m.in. pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego zostały wysłane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - dodała.

W najbliższym roku akademickim taki kierunek nie powstanie w gorzowskim ZWKF.

"Pielęgniarstwo jest kierunkiem, które wymaga przeprowadzenia ok. 3800 godzin specjalistycznych zajęć w laboratoriach, szpitalach, przychodniach, czego nasza kadra nie jest w stanie na razie zabezpieczyć" - powiedziała PAP kierownik dziekanatu ZWKF Krystyna Lisowska.

W Lubuskiem pielęgniarki kształci jedynie Uniwersytet Zielonogórski. Kierunek ten działa tam od roku akademickiego 2007/2008. "Wcześniej Akademia Medyczna z Wrocławia miała tu wydział zamiejscowy i prowadziła ten kierunek" - powiedziała PAP rzeczniczka zielonogórskiej uczelni Ewa Sapeńko.

Na studiach stacjonarnych na pielęgniarstwie kształci się tam 137 osób, a na niestacjonarnych - 155. Dotąd kierunek ten na studiach stacjonarnych ukończyło 46 absolwentów, a na niestacjonarnych - 36. (PAP)

mrd/ bno/ gma/