Pojazd dla fundacji Europejska Klinika Cukrzycy został ufundowany dzięki środkom z V Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego.

Wojewoda śląski Piotr Litwa jako jeden z pierwszych poddał się badaniu.
- Mam przypadki wśród znajomych, którzy uważali, że są zdrowi, badania robili cyklicznie, a pewnym momencie okazało się, że mają tak wysoki poziom cukru, że muszą się leczyć i to intensywnie. Trzeba propagować wiedzę, że warto się przebadać raz na jakiś czas – przekonywał wojewoda.

W diabetobusie można nie tylko zbadać poziom cukru we krwi, ale także poziom tkanki tłuszczowej oraz porozmawiać z diabetologiem na temat swojego stanu zdrowia i zagrożenia cukrzycą. Fundacja chce wykorzystywać pojazd podczas imprez kulturalnych i sportowych, będzie się też pojawiał koło centrów handlowych.

W akcji inaugurującej wzięło udział kilkudziesięciu uczniów katowickich szkół.
- Zero bólu! – powiedział Łukasz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach, który poddał się badaniu. Z badań skorzystali także pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz zainteresowani mieszkańcy. Uczestnicy dzisiejszego spotkania wysłuchali prelekcji prof. Przemysławy Jarosz - Chobot – specjalisty diabetologa współpracującego z Europejską Kliniką Cukrzycy.

V Bal Charytatywny Wojewody Śląskiego na rzecz Europejskiej Kliniki Cukrzycy odbył się 1 marca 2014 roku. Dzięki hojności gości balu zebrano blisko 200 tys. zł – były to wpływy z biletów, aukcji charytatywnej oraz loterii.

Głównym celem fundacji Europejska Klinika Cukrzycy jest pomoc dzieciom chorującym na tę chorobę, zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu ich życia. Fundacja pracuje także na rzecz propagowania wiedzy o cukrzycy i zagrożeń, jakie niesie ze sobą ta choroba.

Szacuje się, że na świecie na cukrzycę choruje około 285 milionów ludzi, z czego 90 procent cierpi na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych). Do 2030 roku liczba chorych może się nawet podwoić.

Bale charytatywne wojewody śląskiego odbywają się od 2010 roku. Każdy z nich zorganizowano z myślą o podopiecznych śląskich fundacji – Iskierki, opiekującej się dziećmi chorymi onkologicznie, Fundacji Pomocy Dzieciom „Ulica” – pracującej na rzecz dzieci ze środowisk ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym, Śląskiego Funduszu Stypendialnego – który umożliwia edukację studentom z biednych rodzin, Fundacji Spina – wspierającej dzieci rodzące się z przepukliną oponowo-rdzeniową oraz Europejskiej Kliniki Cukrzycy. (pap)