Ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych miało być obowiązkowe od 1 lipca tego roku, jednak zgodnie z przyjętą w czwartek nowelizacją ustawy o działalności leczniczej zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2014 r.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego Małgorzata Pisarewicz, do 13 czerwca polisy wykupiły: Pomorskie Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku i Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.

Składki ubezpieczeniowe płacone przez szpitale wynoszą od 216 tys. zł (Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku) do 600 tys. zł (Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku) rocznie. Placówki ubezpieczyły się głównie w PZU SA (5 szpitali) oraz w Ergo Hestia SA (jeden szpital).

Dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku Małgorzata Bartoszewska-Dogan poinformowała PAP, że szpital już od 1 marca 2012 r. ma polisę od zdarzeń medycznych. „Z bólem serca wykupiliśmy, bo w tej chwili płacimy łącznie składki w wysokości 2,6 mln zł rocznie, dramatycznie dużo ” – dodała.

Tłumacząc wykupienie polisy powiedziała, że „w szpitalu jest kilka unikatowych, obciążonych dużym ryzykiem oddziałów, np. neurochirurgia, kardiochirurgia dziecięca, chirurgia dziecięca i położnictwo z oddziałem neonatologii”. „To są oddziały, które rzutują na podwyższenie ryzyka wystąpienia jakiegoś zdarzenia medycznego” – dodała.

Zwróciła uwagę, że „szpital, jak przypuszcza, jako jeden z nielicznych w Polsce otrzymał dwie oferty na ubezpieczenie i mógł wybrać tańszą”. „W przetargu oferta PZU była zdecydowanie wyższa i dlatego wybraliśmy ofertę naszego dotychczasowego wieloletniego ubezpieczyciela, Ergo Hestii” - wyjaśniła.

Rzecznik prasowy Swissmed Centrum Zdrowia SA w Gdańsku Maciej Kudła poinformował PAP, że prywatny szpital Swissmed w Gdańsku nie ma wykupionej dodatkowej polisy od zdarzeń medycznych. „To jest duży problem, bo nas nie było stać na tę polisę; zgodnie z ofertą PZU mielibyśmy zapłacić składkę w wys. jednego miliona złotych, a ewentualne szkody, które mogłyby powstać, byłyby niewspółmiernie niskie w porównaniu z tą składką” – wyjaśnił. Polisa miałaby objąć wszystkie placówki Swissmed w kraju (dwa szpitale, w Warszawie i w Gdańsku oraz przychodnie).

„Zarząd spółki rozważa, co zrobić w tej sytuacji i będziemy pewnie zbierali oferty też od innych firm ubezpieczeniowych”- dodał. Liczy, że „rynek konkurencji wymusi na ubezpieczycielach obniżenie stawek”.

Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa największego w regionie szpitala -Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego - poinformował PAP, że szpital nie ma ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. „W przetargu, który ogłosiliśmy, zgłosił się tylko jeden oferent, który zaproponował kwotę ubezpieczenia przekraczającą wartość zamówienia” – wyjaśnił.

Jak powiedział, „oferta wynosiła ponad 700 tysięcy złotych”. „Obecnie trwa drugie postępowanie przetargowe, które ma się rozstrzygnąć jeszcze w tym miesiącu” – dodał. Poinformował, że „już teraz wartość składek ubezpieczeniowych płaconych przez szpital wynosi ok. dwóch milionów złotych rocznie”. Są to ubezpieczenia od ewentualnych szkód, jakie pacjent poniesie w trakcie hospitalizacji.

Przyznaje, że „dzięki nowemu rozwiązaniu pacjent ma możliwość wyboru przy dochodzeniu swoich racji; często są to sprawy oczywiste i wtedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, ale to zamyka dalszą drogę sądową”.(PAP)

bls/ malk/ gma/