Podczas zakończonego niedawno naboru do miejskich przedszkoli w Rudzie Śląskiej na rok szkolny 2013/2014 na ponad 4,1 tys. miejsc złożono ponad 5 tys. wniosków.
"Podobnie jak w poprzednich latach zapotrzebowanie okazało się większe niż liczba miejsc. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z obowiązującymi nas przepisami musimy w pierwszej kolejności rezerwować miejsca dla pięciolatków i sześciolatków" – poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.
Rudzki samorząd zdecydował, że liczbę miejsc w przedszkolach powiększy o ok. 150, tym samym - od września - ich liczba wzrośnie do 4,3 tys.  
O zwiększeniu liczby miejsc w przedszkolach zdecydował także samorząd z Chorzowa. We wrześniu w przedszkolach pojawi się ok. 270 dzieci więcej niż przed rokiem, co oznacza, że opieką przedszkolną zostanie objętych łącznie ponad 3,7 tys. dzieci. "Miasto tworzy dodatkowe oddziały, bo liczba chętnych wciąż rośnie. Ma to m.in. związek ze zmianami zachodzącymi w śląskim modelu rodziny, gdzie mama była w domu a tata górnik pracował. Obecnie każdy z rodziców chce pracować, by zapewnić byt rodzinie" - powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie Krzysztof Karaś.
W jednej z chorzowskich placówek powstaną również dwa oddziały dla dzieci autystycznych. "Będą to dwa małe oddziały. W każdym z nich opieką zostanie objętych czworo dzieci. Jeden będzie funkcjonował jako oddział poranny, drugi będzie działał w godzinach popołudniowych" - dodał Karaś.(PAP)