Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) Renata Cygan w rozmowie z PAP przekazała, że opolski rynek pracy jest z kolei nasycony ekonomistami i specjalistami od marketingu i zarządzania.

„Generalnie z roku na rok w ostatnich kilku latach przybywało nam bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Obecnie stanowią oni już ponad 10 proc. bezrobotnych” - powiedziała Cygan. - „Ale widać też wśród młodych ludzi, co jest pozytywnym objawem, zainteresowanie na powrót nauką w szkołach zawodowych” - zapewniła.

Zdaniem wicedyrektor WUP w Polsce ciągle zbyt mało rodziców przed wyborem szkoły średniej czy studiów korzysta z porad doradców zawodowych, by jak najlepiej określić predyspozycje zawodowe dzieci. „Właśnie dlatego warto choć raz w roku skorzystać z takich akcji, jak Tydzień Kariery, którego głównym celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych” - skwitowała Renata Cygan.

Na poniedziałkowym otwarciu wernisażu zdjęć poświęconych tematyce pracy w jednej z sal Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, Renata Cygan dodała też, że przy wyborze studiów i pracy trzeba kierować się przede wszystkim pasją. „Wtedy stres związany z jej wykonywaniem jest mniejszy, wkładamy w nią więcej serca” - zaznaczyła.

W ramach opolskiego Tygodnia Kariery do piątku odbywać się będą warsztaty (np. pobudzania kreatywności czy autoprezentacji), szkolenia dotyczące zakładania i rozliczania działalności czy pisania biznesplanu, wizyty młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych na uczelniach.

W poniedziałek na początek Tygodnia Kariery odbyła się też debata pod hasłem „Praca z pasji – pracą z pasją”, w której wzięli udział m.in. młodzi ludzie prowadzący swoje firmy. Młodzi przedsiębiorcy podpowiadali jak kierować swoją ścieżką zawodową. „Po pierwsze – trzeba studiować to, co się lubi i chce, a nie kierować wytycznymi rynku pracy, bo ten za trzy czy pięć lat może się zmienić” - powiedział PAP jeden z prelegentów w debacie Łukasz Zalewski, właściciel studia ćwiczeń w Opolu.

Inna uczestniczka debaty, właścicielka księgarni z Opola Justyna Kowalska przekonywała, że warto próbować pracy np. na studiach w różnych miejscach. „Nie tylko po to, by zdobywać wykształcenie, ale też po to by poszukiwać. Być może eksperymentując trafimy na pracę, którą będziemy wykonywać z pasją” - podsumowała.

Ogólnopolski Tydzień Kariery to doroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy zorganizowana została w 2009 r. Jak poinformowała PAP Jagoda Kropidłowska z zarządu głównego Stowarzyszenia w ubiegłym roku z imprez proponowanych w ramach tygodnia kariery wzięło udział ponad 100 tys. osób.

„Ile instytucji weźmie w nim udział w tym roku – trudno oszacować, bo chętni ciągle się do nas zgłaszają. Wiemy, że akcja odbywa się we wszystkich województwach” - powiedziała PAP w poniedziałek Kropidłowska.

Organizatorami opolskiego Tygodnia Kariery są Wojewódzki Urząd Pracy, Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski, Wyższa Szkoła Bankowa oddz. w Opolu, Wyższa Szkoła im. Jańskiego w Opolu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Opolu oraz Ochotnicze Hufce Pracy w Opolu. (PAP)

kat/ mlu/