Obie 12-latki rywalizowały w półfinale konkursu, który odbywał się w Paryżu. Emilia Sambor zajęła pierwsze miejsce w kategorii tańca klasycznego, a Hanna Szychowicz trzecie miejsce w kategorii tańca współczesnego - obie w grupie wiekowej 12-14 lat. Ich opiekunkami odpowiedzialnymi za przygotowanie do konkursu są Bogumiła Szaleńczyk i Magdalena Redlewska.
Konkurs Youth America Grand Prix zainicjowany został w 1999 roku przez dwóch byłych tancerzy słynnego Baletu Bolszoj. Odbywa się co roku i jest otwarty dla uczniów wszystkich narodowości. Ponad 300 laureatów YAGP obecnie tańczy na całym świecie, m.in. w American Ballet Theatre, New York City Ballet, Balecie Opery Paryskiej czy San Francisco Ballet.
Jak informuje łódzka szkoła baletowa, obie uczennice awansowały do finału konkursu, który odbędzie się w dniach 12-17 kwietnia 2013 roku w Nowym Jorku. Dzień później zaplanowano Galę YAGP 2013.
Emilia Sambor już na tym etapie otrzymała propozycje kontynuacji nauki w trzech renomowanych szkołach: Princess Grace Academy of Dance w Monako, Wiedeń Staats Opera Ballet School i Paris Opera Ballet School. 12-latka jest tegoroczną stypendystką marszałka województwa łódzkiego
Jak poinformował PAP Arnold Lorenc z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi stypendia artystyczne marszałka województwa przyznawane są od 2008 r. Dotąd odbyło się osiem edycji konkursu, w których przyznano w sumie 175 stypendiów. Łączna ich wartość wyniosła dotąd ponad 912 tys. zł. (PAP)

szu/ abe/