Marszałek zachęca, by w ramach akcji „Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza”, oprócz głośnego czytania utworów noblisty, szkoły zaproponowały także inne sposoby upowszechniania twórczości pisarza. Zdaniem Jarubasa 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka – kiedy zazwyczaj w szkołach nie ma lekcji, a organizowane są inne zajęcia dla uczniów - jest dobrym terminem do zorganizowania przedsięwzięcia.

„Sam wezmę udział w takich obchodach w zespole szkół w Koniecznie w gminie Włoszczowa. Chcielibyśmy zaprosić wszystkie szkoły do przyłączenia się do akcji” - podkreślił Jarubas w rozmowie z dziennikarzami.

Dodał, że informacje o planowanych działaniach szkół, które chcą uczcić Rok Sienkiewiczowski, będzie rozpowszechniał urząd marszałkowski. Marszałek chce objąć patronatem szkolne inicjatywy.

W opinii Jarubasa argumentem, który powinien zmobilizować szkolne społeczności do przyłączenia się do akcji, powinna być wtorkowa ogólnopolska inauguracja obchodów Roku Henryka Sienkiewicza, która odbyła się w Oblęgorku k. Kielc. W uroczystości zorganizowanej w pałacyku będącym dawniej własnością pisarza - dziś oddziale kieleckiego Muzeum Narodowego - uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

„Najbliższe kilka miesięcy będzie więc doskonałym czasem, by ze wzmożoną siłą uświadamiać najmłodszym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich rodzicom, opiekunom i wszystkim dorosłym wartości, które płyną z twórczości wielkiego polskiego noblisty” – można przeczytać w apelu marszałka Jarubasa.

O ogłoszeniu 2016 roku „Rokiem Henryka Sienkiewicza” zdecydował parlament. 5 maja przypada 170. rocznica urodzin, a 15 listopada 100. rocznica śmierci pisarza.

Jak podkreślili w uchwale senatorowie, Sienkiewicz „poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń”.

Z kolei uchwała Sejmu głosi, iż „twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków”.

Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey) był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu „Trylogia”, powieści „Krzyżacy”, „Quo vadis”, „Rodzina Połanieckich”, „W pustyni i w puszczy”, noweli i opowiadań.

W 1905 r. jako pierwszy Polak - uhonorowany został literacką nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego - „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. „Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać” - powiedział pisarz. (PAP)

ban/ gma/