Ferie zimowe rozpoczynają się w sobotę. 2-tygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 17 stycznia a 1 marca.
"Zimowa przerwa to długo wyczekiwany przez dzieci czas. Jeśli zimowa aura dopisuje, świat pokryty jest białym puchem, a słońce skrzy się w lodowych soplach, aż się chce szaleć na śniegu i ślizgawce. Jeśli śniegu brakuje, czas zimowego odpoczynku można spędzić inaczej, lecz także miło i w wesołym towarzystwie" - przekonuje Michalak.
Zaznaczył, że on sam będąc dzieckiem czas ferii zimowych spędzał głównie na powietrzu. "Łyżwy, sanki, bitwy na śnieżki, lepienie bałwanów i śnieżnych fortec – nawet w krótkie zimowe dni było na to dość czasu. Wracaliśmy do domów mokrzy, głodni i zmęczeni, ale szczęśliwi, zdrowo zarumienieni od mrozu, który nieraz solidnie szczypał w palce i policzki" - podkreślił RPD. Jego zdaniem, z feriami jest tak, że można je spędzić aktywnie, radośnie, zdrowo i na sportowo, albo z oczami wpatrzonymi w ekran, w cyberprzestrzeni – i nawet nie zauważyć, gdy miną, pozostawiając uczucie niewyspania, zmęczenia i bezpowrotnie straconego czasu.

Nawet 30 tys. zł grzywny za bezprawne odwołanie nauczyciela z urlopu>>

"Rozejrzyjcie się wokoło – w wolne zimowe dni można robić mnóstwo wspaniałych rzeczy. Nawet, jeśli nigdzie nie wyjeżdżacie, nie warto zamykać się w domu. Bez komputera, tableta i komórki można znakomicie spędzić czas, na który tak czekaliście – czas wytchnienia po pilnej nauce w pierwszym semestrze. Zróbcie wszystko, aby te dni były nie tylko pełne zabawy i pasji, ale przede wszystkim bezpieczne. Dbajcie o siebie, ale proszę, byście dbali o też swoich przyjaciół" - zaapelował rzecznik praw dziecka.
Jednocześnie zwrócił się do uczniów, by byli czujni, nie ufali napotkanym obcym oraz uważali na zamarznięte rzeki i stawy, które nie są bezpiecznymi ślizgawkami. "Nigdy też nie wahajcie się prosić dorosłych o pomoc – jeśli tylko coś Was niepokoi, możecie zgłosić to Waszemu rodzicowi czy opiekunowi" - podkreślił Michalak.
Przypomniał także, że od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 pod numerem 800 12 12 12 działa Dziecięcy Telefon Zaufana Rzecznika Praw Dziecka. "Pracownicy telefonu udzielą Wam pomocy, wysłuchają i pomogą rozwiązać problemy, uważnie odsłuchają też nagrania z poczty głosowej i oddzwonią do was. Nikt nie może ze swoim problemem pozostać sam" - dodał.
Michalak życzył uczniom pięknej pogody, wspaniałej zabawy i najlepszego, aktywnego wypoczynku podczas tegorocznych ferii. (PAP)

Dodatkowa umowa podstawą do pracy w ferie>>