W piątek dla 4 mln 757 tys. dzieci i młodzieży zakończy się rok szkolny 2012/2013. Około 352 tys. dzieci kończących I klasy szkoły podstawowej otrzyma swoje pierwsze świadectwa szkolne.

"Wielu z Was będzie wypoczywać w domu, u rodziny, na koloniach, obozie czy wczasach z rodzicami. Ważne jest, żeby to były bezpieczne dwa miesiące (...) W wakacje zdarza się, niestety, wiele wypadków: na drogach, podwórkach, kąpieliskach czy podczas prac polowych. Proszę, uważajcie na siebie, jak również dbajcie o swoje rodzeństwo i przyjaciół. Przestrzegajcie ich przed niebezpiecznymi zachowaniami. Użyjcie wyobraźni, by przewidzieć konsekwencje swoich działań i wyborów. Nie bójcie się przeciwstawiać zabawom, które mogą zakończyć się tragicznie" - napisał Michalak.

Zachęcał uczniów by porzucili choć na chwilę komputery i telewizor. "Wyjdźcie z kolegami na rower, pójdźcie z rodzicami do parku, pograjcie w piłkę czy w badmintona. Korzystajcie z pięknej pogody i zażywajcie ruchu, tak byście mieli poczucie, że wykorzystaliście ten czas najlepiej, jak się dało" - zaznaczył.

Zaapelował by zwrócili się do osoby dorosłej, gdy pojawi się sytuacja, z którą nie będą potrafili sobie sami poradzić. "Jeżeli nie macie takiej zaufanej osoby lub nie może ona Wam pomóc, dzwońcie pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12" - dodał. Przypomniał, że pracują tam psycholodzy i pedagodzy, którzy pomogą zmierzyć się problemami i wspólnie poszukać rozwiązania.