Ogłoszony pod koniec 2012 r. przez konkurs ma zachęcić najmłodszych do zainteresowania się nauką oraz pokazać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie – poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w przesłanym PAP komunikacie.W sumie nagrodzono 16 projektów popularyzujących naukę - po jednym z każdego województwa. Każdy z pomysłów otrzyma maksymalnie do 200 tys. zł, a realizacja projektów potrwa do końca 2014 roku.
"To wśród uczniów, którzy dziś kończą rok szkolny, są przyszli odkrywcy, wynalazcy i naukowcy przekraczający granice poznania, którzy mogą zdobyć sławę na miarę Mikołaja Kopernika” – podkreśliła minister nauki prof. Barbara Kudrycka.
W ramach nagrodzonych 16 projektów naukowcy wraz z popularyzatorami nauki spoza uczelni będą realizować niekonwencjonalne i autorskie programy zajęć z wykorzystaniem zaplecza badawczego jednostek naukowych, laboratoriów aparatury badawczej, zbiorów bibliotecznych i eksponatów naukowych. Młodzież będzie angażowana np. do gromadzenia danych, obserwacji i opracowywania części projektów naukowych. W skład konsorcjów realizujących poszczególne projekty wchodzą jednostki naukowe oraz różne instytucje i ośrodki działające na rzecz nauki.
Wśród wyróżnionych pomysłów znalazł się m.in. projekt zachęcający mieszkańców Opolszczyzny do korzystania z teleskopu robotycznego. Z kolei w Lubuskiem ma powstać komputerowa wizualizacja orbit sztucznych satelitów Ziemi oraz trajektorii sond kosmicznych.
W województwie zachodniopomorskim zostanie zbudowany interaktywny symulator nawigacji na morzu, a w województwie mazowieckim prowadzone będą warsztaty, których efektem ma być opracowanie „Korpusu Języka Młodzieży początku XXI wieku”. Natomiast młodzież z województwa świętokrzyskiego będzie mogła wziąć udział w badaniach archeologicznych i historycznych przy użyciu najnowocześniejszych technologii, a uczniowie z województwa śląskiego będą mieli okazję przeprowadzić doświadczenia w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Gimnazjaliści z woj. warmińsko-mazurskiego pomogą zaś wyizolować z próbek mleka dzikie szczepy bakterii mlekowych.
"Jestem przekonana, że "Ścieżki Kopernika" sprawią, że młodych ludzi zafascynowanych nauką będzie więcej. Otwierają one bowiem możliwości niekonwencjonalnego sposobu zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i talentów poza formalną edukacją – zaznaczyła minister Kudrycka. (PAP)