Podpisane porozumienie przewiduje m.in. utworzenie przez uczelnię, na terenie gminy Uniejów, bazy terenowej, w której prowadzona będzie działalność dydaktyczna na temat odnawialnych źródeł energii i jej poszanowania zarówno dla studentów i pracowników uniwersytetu, jak i mieszkańców gminy. Rektor łódzkiej uczelni prof. Włodzimierz Nykiel uznał, że taka współpraca pozwoli budować wizerunek Uniejowa i Uniwersytetu Łódzkiego jako proekologicznych i szanujących energię.

Obie strony porozumienia zwracają uwagę, że gmina Uniejów ma "bogate doświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii".

Od kilku lat Uniejów ma ciepłownię geotermalną, która ogrzewa m.in. domy jednorodzinne, bloki, przedszkola, szkoły i urzędy. Przy temperaturze powietrza poniżej minus 10 stopni C wodę dodatkowo podgrzewa kocioł na biomasę - słomę, zrębki drzewne, wierzbę energetyczną. Biomasa i wody termalne będą zasilały również elektrownię, która za kilkanaście miesięcy ma zaopatrywać Uniejów w prąd. Po zakończeniu inwestycji ciepło geotermalne będzie nie tylko ogrzewało, ale też oświetlało miasto i zasilało urządzenia energetyczne.

W Uniejowie funkcjonuje największy kompleks leczniczych basenów termalnych w Polsce. Niedawno oddano do użytku nową część kompleksu, w której znalazły się m.in. gorące oraz zimne baseny otwarte i kryte, sauny, komora śnieżna o temperaturze minus 10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach jest również ujęcie wody pitnej, która ma walory lecznicze i wspomaga układ pokarmowy

Według burmistrza Uniejowa, Józefa Kaczmarka, miasto jest jednym z kilku ośrodków w kraju wykorzystujących w praktyce energię geotermalną. Od wielu starało się o status uzdrowiska i oficjalnie Uniejów stał się nim pod koniec sierpnia tego roku.

Kaczmarek chciałby, aby współpraca z Uniwersytetem Łódzkim obejmowała jak najwięcej wydziałów, m.in. ekonomiczno-socjologiczny czy filologiczno-historyczny. "Dobrze byłoby przeprowadzać badania socjologiczne, badania dotyczące odwiedzających nas turystów i kuracjuszy" - mówił po podpisaniu porozumienia.

Wyjawił, że planuje się też przeprowadzenie rewitalizacji samego miasta Uniejów i jego zabytków.

Strony porozumienia podkreślają ogromne znaczenie propagowania wśród mieszkańców regionu wiedzy na temat alternatywnych źródeł energii. Są przekonane, że wieloletnie doświadczenia Uniejowa dotyczące odnawialnych źródeł energii i działań proekologicznych dają szansę nie tylko zapoznania się z technologiami, które tu zastosowano, ale także możliwość poznania sposobów poszanowania energii. (PAP)

jaw/ hes/