W sumie w tegorocznym naborze rudzki samorząd dofinansuje 51 instalacji, w tym 31 fotowoltaicznych, 15 solarnych oraz 5 pomp ciepła. Jak podano w środę, o dofinansowanie ubiegało się ponad 220 właścicieli budynków jednorodzinnych. Ponieważ wiele wniosków uzyskało taką samą liczbę punktów, w zakwalifikowaniu części wniosków do dofinansowania zdecyduje zaplanowane na najbliższy wtorek losowanie.

"Podczas oceny zgłoszeń pod uwagę było branych wiele kryteriów. Pomimo tego, z racji tak dużego zainteresowania mieszkańców, wiele wniosków otrzymało tyle samo punktów. Dlatego o kolejności na liście do dofinansowania będzie musiało zdecydować losowanie" – wyjaśniła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

W zależności od rodzaju wnioskowanej instalacji różne były kryteria oceny złożonych wniosków. Przede wszystkim pod uwagę brane były kwestie techniczne, m.in. rodzaj paliwa wykorzystywany do ogrzewania domu i do podgrzania wody, przeciętne roczne zużycie energii czy liczba mieszkańców budynku. Dodatkowe punkty dostawali ci, którzy przed dwoma laty wzięły udział w ankiecie badającej zapotrzebowanie na takie instalacje – to właśnie na jej podstawie rudzki samorząd przygotował projekt.

We wtorkowym losowaniu będzie brane pod uwagę 69 nieruchomości, spośród których dofinansowanie uzyskają 34. Ci, którzy w wyniku losowania nie otrzymają dofinansowania, automatycznie będę zakwalifikowani do kolejnego naboru, planowanego, gdy samorząd pozyska dalsze unijne środki na ten cel.

Właścicieli nieruchomości, którzy otrzymają teraz dofinansowanie, czeka jeszcze szczegółowy wywiad przeprowadzony przez wyłonionego przez miasto operatora. Przygotuje on dla każdej instalacji program funkcjonalno–użytkowy. Na tej podstawie miasto przeprowadzi procedurę wyłonienia firm, które zrealizują inwestycje.

Uczestnicy projektu zapłacą za instalacje jedynie 15 proc. wartości urządzeń oraz 8-procentowy podatek VAT od ich montażu. Ponad 1 mln zł na realizację przedsięwzięcia to środki unijne pozyskane przez rudzki samorząd. Eksperci wyliczyli, że zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi w 51 domach jednorodzinnych pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 47 ton rocznie, a emisji przyczyniającego się do powstawania smogu pyłu PM10 - o 40 kilogramów rocznie.

Środki pozyskane przez samorząd Rudy Śląskiej pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonej na odnawialne źródła energii, w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pierwotnie rudzki projekt nie znalazł się na liście wybranych do dofinansowania; uwzględniono go po proteście samorządowców, na podstawie powtórnej analizy.

Przedsięwzięcie wpisuje się w realizację miejskiego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014–2030. W ub. roku miasto pozyskało ponad 900 tys. zł unijnej dotacji na instalacje fotowoltaiczne dla trzech obiektów sportowych: hali i dwóch basenów oraz budynków użyteczności publicznej: Urzędu Miasta, Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej. Instalacje przy obiektach sportowych już pracują, a fotowoltaika dla Urzędu Miasta i Straży Miejskiej powstanie w tym roku. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na realizację tego zadania.

Od początku unijnej perspektywy finansowej na lata 2014–2020 Ruda Śląska pozyskała z funduszy europejskich ponad 180 mln zł na realizację 30 projektów. Na ocenę czeka 10 wniosków na łączną kwotę ponad 130 mln zł. Najważniejszy dotyczy dalszej budowy trasy N-S, gdzie miasto liczy na 110 mln zł dofinansowania.

autor: Marek Błoński

edytor: Dorota Skrobisz (PAP)