Z podsumowania przygotowanego przez Departament Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego wynika, że z dotacji przyznawanych z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2007-2013 skorzystało w ostatnich latach 25 instytucji otoczenia biznesu, głównie inkubatorów przedsiębiorczości, mieszczących się w różnych miastach i miejscowościach regionu. 

Podpisano z nimi umowy o łącznej wartości ponad 160 mln zł, z czego unijne dofinansowanie na ich utworzenie lub rozbudowę wyniosło 90 mln zł.
Z danych Departamentu wynika, że 14 z tych instytucji już prowadzi działalność, a 11 kolejnych rozpocznie funkcjonowanie w najbliższym czasie – najpóźniej do początku roku 2015.
Jak relacjonowała w czwartek zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Agnieszka Okupniak tylko działające już instytucje otoczenia biznesu mają do dyspozycji ponad 200 lokali przeznaczonych na prowadzenie działalności – biura, pomieszczenia handlowo-usługowe, powierzchnie magazynowe. Okupniak zapewniała, że koszty wynajęcia takich powierzchni dla startujących na rynku firm są bardzo atrakcyjne i wynoszą do 50 zł za metr kw.
Ponadto 11 z działających już w woj. opolskim instytucji ma dostępnych łącznie 100 stanowisk pracy w ramach tzw. open space – wolnych przestrzeni do prowadzenia działalności, gwarantujących m.in. dostęp do biurka i internetu. „Miesięczne koszty wynajęcia takiego stanowiska wynoszą, w zależności od instytucji, od zera do 530 zł” – podała wicedyrektorka departamentu.
Placówki te oferują też początkującym firmom wynajem sal konferencyjnych czy szkoleniowych – od małych, na 30 osób, do dużych, w których może pomieścić się ponad 100 osób. Koszt wynajmu waha się od zera do 110 zł za godzinę.
Jak wyjaśniała Okupniak wszystko to po to, by pomagać stawiającym pierwsze kroki w biznesie i dawać im możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Dodała, że instytucje otoczenia biznesu wśród swoich zadań mają też np. wspieranie nawiązywania kontaktów gospodarczych, oferowanie szkoleń czy ułatwianie firmom dostępu do usług okołobiznesowych (doradczych, księgowych), a nawet usługi z zakresu obsługi sekretariatu czy pomoc z uzyskiwaniu środków na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Zdaniem dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Kariny Bedrunki dotychczas zajęte jest ok. 15-20 proc. dostępnych w instytucjach otoczenia biznesu powierzchni. „Mają czas do połowy przyszłego roku, by zapełnić swoje pomieszczenia zgodnie z zadeklarowanymi w dokumentach dotyczących unijnych dotacji wskaźnikami. Jestem przekonana, że te powierzchnie zapełnią” – dodała Bedrunka.
Aby w tym pomóc w czwartek opolski urząd marszałkowski zorganizował konferencję, na której przedstawiciele i szefowie instytucji otoczenia biznesu spotkali się z przedstawicielami firm i instytucji dzielących unijne dotacje na założenie firm. Był wśród nich także dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Jacek Suski. Suski podał, że jeszcze w tym roku z Funduszu Pracy ma być przydzielonych przez powiatowe urzędu pracy ok. 50 dotacji na zakładanie firm, a w przyszłym roku takich dotacji ma być ok. 900.
Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła tłumaczył PAP, że spotkanie miało „skojarzyć” jednostki dzielące dotacje i np. inkubatory przedsiębiorczości. „Nowo powstające dzięki dotacjom firmy to przecież potencjalni klienci inkubatorów. A te ostatnie muszą zdecydowanie powalczyć o zainteresowanie przedsiębiorstw, by wypełnić deklarowane przy udzielaniu dotacji wskaźniki” – zaznaczył Buła.