Funkcjonowanie na rynku spółki może przynieść wiele wyzwań i niespodzianek. Niekiedy okazuje się, że zachodzą okoliczności – związane np. z koniecznością optymalizacji biznesu – uzasadniające podział pierwotnie założonej spółki. Jak go przeprowadzić? Kiedy w ogóle taki podział jest dopuszczalny? Kluczowe dla znalezienia odpowiedzi na te pytania są przepisy kodeksu spółek handlowych.
Czytaj też: Mniejszościowy wspólnik w spółce z o.o. szybciej pozbędzie się udziałów
Kiedy i jakie spółki można podzielić?
Zgodnie z art. 528 par. 1 kodeksu spółek handlowych podział może zostać przeprowadzony w stosunku do wszystkich spółek kapitałowych – a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej i spółki akcyjnej – oraz spółki komandytowo-akcyjnej. Katalog ten ma charakter zamknięty, a więc niedopuszczalny jest podział pozostałych rodzajów spółek prawa handlowego. Jednocześnie w wyniku podziału może dojść do wyodrębnienia dwóch albo większej ilości spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych.
Poza tym podział wskazanych spółek nie może zostać przeprowadzony w dowolnych okolicznościach. Przede wszystkim niedopuszczalny jest podział spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. Ustawodawca zabrania także podziału spółek w upadłości oraz spółek w likwidacji, które rozpoczęły już dzielenie swojego majątku. Dopóki więc majątek likwidowanej spółki nie będzie dzielony, podziałowi może ulec sama spółka. W jaki zaś sposób przeprowadza się podział spółki?
Czytaj w LEX: Badanie planów połączenia, podziału i przekształcenia spółek >
Cena promocyjna: 185.42 zł
|Cena regularna: 254 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 185.42 zł
Dopuszczalne sposoby podziału
Kodeks spółek handlowych w swoim art. 529 par. 1 wyróżnia następujące rodzaje podziału:
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
- przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
- przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);
- przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).
Wybrany sposób podziału determinuje dokładny zakres formalności, jakie należy przeprowadzić, aby sfinalizować ten proces. Nigdy nie wolno zapominać o konieczności podjęcia stosownych uchwał oraz ujawnienia faktu podziału w Krajowym Rejestrze Sądowym, pamiętając, że sąd rejestrowy zawsze bada poprawność procedury podziału. Zawsze więc naprawdę dobrym pomysłem pozostaje solidne zaplanowanie podziału spółki, którego wyniki należy przenieść do planu podziału, jaki należy opracować w toku procedury. Treść tego planu pociąga za sobą daleko idące skutki dla spółek, które mają powstać.
Procedury podziału spółek - LEX:
- Podział spółki przez wyodrębnienie >
- Podział spółki przez przejęcie >
- Podział spółki przez zawiązanie nowych spółek >
- Podział spółki przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki >
Skutki podziału spółki
Omawiana tu procedura, a właściwie jej efekt w postaci podziału spółki, pociąga za sobą określone skutki. Spółki, jakie powstały w wyniku podziału – na mocy art. 531 par. 1 k.s.h. – wstępują w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. To właśnie z tego względu precyzyjne i wyczerpujące opracowanie planu podziału pozostaje tak istotne. Wszelkie niedokładności w tym obszarze przeważnie negatywnie wpływają na działalność spółek, których byt stanowi wyniki przeprowadzenia procedury podziału spółki. Problemy wynikłe z nieprawidłowego opracowania planu podziału negatywnie wpływają również na położenie wierzycieli spółki dzielonej.
Zobacz w LEX: Podział spółki przez wydzielenie >
Znaczenie planu podziału jest tym istotniejsze, gdy weźmie się pod uwagę, że w praktyce decyduje on o tym, które z koncesji i zezwoleń uzyskanych przez spółką podlegającą podziałowi przejdą na spółkę będącą „efektem” podziału. Zwłaszcza na początkowym etapie działalności nowych spółek otrzymanie koncesji i zezwoleń w istotny sposób ułatwia start biznesu w nowej formule.
Wzory dokumentów - LEX:
- Uchwała o podziale spółki >
- Plan podziału spółki >
- Sprawozdanie zarządu spółki w sprawie uzasadnienia podziału >
- Zgłoszenie planu podziału z wnioskiem o wyznaczenie biegłego >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.