Konrad Dyda

Prawnik oraz doktorant z zakresu prawa, student na kierunku zdrowie publiczne, absolwent uczelni w kraju i za granicą, właściciel polsko-włoskiej firmy Centrum Usług Prawnych i Biznesowych - Centro Servizi Legali e Commerciali, prezes zarządu w spółce Med&Lex - Klinka Wsparcia Personelu i Jednostek Ochrony Zdrowia oraz w Fundacji Praw Medyka. Doświadczenie zdobywał w kancelariach prawnych w Warszawie i Rzymie, obecnie współpracuje m.in. z Kancelarią Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni, gdzie zajmuje się przede wszystkim tematyką zamówień publicznych, partnerstwa publiczno-prywatnego oraz prawa budowlanego. W ramach działalności naukowej realizuje grant Narodowego Centrum Nauki; autor monografii oraz szeregu artykułów naukowych.

Artykuły autora

Wyjaśnienie oferty nie może prowadzić do jej zmiany

Zamówienia publiczne

Kiedy zamawiający ma wątpliwości co do treści złożonej oferty, to może zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienia. Nigdy jednak nie mogą one prowadzić do modyfikacji oferty i muszą być oceniane przez jej pryzmat. Dlatego wykonawca powinien starać się jak najbardziej precyzyjnie napisać ofertę.

04.12.2024

Zwycięzca przetargu może korzystać z zasobów innego przedsiębiorcy

Zamówienia publiczne

Przedsiębiorca zainteresowany realizacją zamówienia publicznego nie musi samodzielnie spełnić wszystkich wymagań określonych w dokumentach postępowania. W określonych przypadkach może on skorzystać z zasobów innego przedsiębiorcy. Ważne tu jest nawiązanie współpracy, na mocy której oferent będzie mógł faktycznie korzystać z zasobów innego podmiotu.

30.11.2024

Awaria platformy do zamówień, nie każdy termin da się przesunąć

Zamówienia publiczne

Jeżeli platforma wykorzystywana przez zamawiającego do wyboru wykonawcy ulegnie awarii, trzeba odpowiednio przedłużyć terminy w postępowaniu. Jednak awarią nie jest błąd - czy to zamawiającego, czy też wykonawcy - w użytkowaniu oprogramowania. Nie ma więc taryfy ulgowej dla wykonawcy, który nie dołączył do oferty wszystkich załączników, przegapił termin jej złożenia lub nie złożył jej z powodu awarii swojego komputera lub jego oprogramowania.

27.11.2024

Jeżeli egzekucja jest niedopuszczalna, to hipoteka nie ma znaczenia

Kredyty Nieruchomości Restrukturyzacja

Roszczenia można zabezpieczać na wiele różnych sposobów. Hipoteka to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia roszczeń przez wierzyciela. Pozwala ona na stosunkowo prostą egzekucję z majątku o przeważnie dużej wartości. Jeżeli jednak egzekucja z jakichś względów okaże się niedopuszczalna, to hipoteka na nic się nie przyda.

19.11.2024

Terminy w zamówieniach publicznych, ustalenie nie zawsze takie proste

Zamówienia publiczne

Terminy w zamówieniach publicznych są obliczane na zasadach określonych w prawie zamówień publicznych oraz w kodeksie cywilnym. W praktyce najczęściej najpierw należy zbadać, czy i w jaki sposób dane zagadnienie zostało unormowane w prawie zamówień publicznych. Jeżeli badanie to przyniesie odpowiedź negatywną, to trzeba sięgnąć po kodeks cywilny. Kodeks przeważnie znajduje zastosowanie m.in. do problemu ciężaru dowodu, składania i wykładni oświadczenia woli, formy czynności prawnych, przedstawicielstwa czy obliczania terminu.

12.11.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    16