Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku uczestniczy w pracach komisji ochrony orłosępów brodatych w ramach Europejskiego Programu Hodowli Gatunków Zagrożonych. Para ptaków została tam przekazana także dzięki współpracy placówki z Vulture Conservation Foundation z siedzibą w Zurichu (Szwajcaria), międzynarodową organizacją pozarządową, która zajmuje się ochroną europejskich gatunków sępów.

"Samiec i samica orłosępów brodatych, które przybyły do naszego ogrodu, wykluły się w 2016 r. Specjalnie dla nich wyremontowaliśmy wolierę, zgodnie z wytycznymi koordynatora hodowli tych ptaków, które w Europie znajdują się na skraju wyginięcia. Mamy nadzieję, że stworzone przez nas warunki pozwolą orłosępom dochować się potomstwa" – powiedziała Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo.

Przypomniała, iż w ramach ochrony tych rzadkich ptaków realizowane są programy reintrodukcji, czyli ponownego ich osiedlania na terenach, gdzie dawniej występowały w warunkach naturalnych.

 

Orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus) na wolności zamieszkuje regiony górskie Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Ptaki te charakteryzują się rdzawym ubarwieniem, przechodzącym w brązowe i czarne. Osiągają od 100 do ponad 120 cm, przy wadze ciała od ok. 4 do ok. 7 kg i rozpiętości skrzydeł do ponad 250 cm. Gniazdują na niedostępnych półkach skalnych. W budowanych tam masywnych gniazdach, których średnica osiąga często ok. 200 cm, składają jedno lub dwa jaja. Dorosłe osobniki żywią się martwymi zwierzętami, w tym także ich kośćmi, które zrzucają z wysokości na skały by w ten sposób rozbić je na drobniejsze części.

 

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Obecnie ma powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,5 tys. zwierząt z 582 gatunków. Od 2002 r. płockie zoo należy m.in. do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. (PAP)