Łodzie, wraz ze specjalistycznym wyposażaniem i przyczepami do transportu, będą wykorzystywane m.in. w ratownictwie w Sowińskim Parku Narodowym i dorzeczu rzek Przymorza.

"Ten sprzęt bardzo nam się przyda. Obszar działania słupskiego WOPR to Pomorze środkowe, wiele kilometrów linii brzegowej, parki krajobrazowe, parki narodowe, oczka wodne, rzeki, czyli wiele miejsc, do których trudno dotrzeć. W związki z tym, tego typu sprzęt jest bardzo przydatny. To małe i mobilne łodzie, które można przetransportować. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko ratować życie ludzkie, ale także podejmować działania patrolowe i przeciwdziałać różnym zagrożeniom np. skażeniom" - powiedział Piotr Dąbrowski prezes WOPR w Słupsku.

W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansuje sprzęt 16 jednostkom ratownictwa wodnego w całym kraju. Łączna kwota dotacji wyniesie prawie 10 mln zł. W tym roku Fundusz sfinansował m.in. zakup dziewięciu kamer do monitoringu wizyjnego wód Jeziora Zegrzyńskiego dla WOPR Legionowo za 200 tys. zł.

"Chcemy pokazać, że również wspieramy działania, które służą ochronie zdrowia i życia człowieka nad wodą" - powiedział Krystian Szczepański, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Dodał, że od 2006 roku NFOŚiGW na zakup sprzętu dla jednostek służb ratowniczych przekazał już ponad 300 mln zł. Za uzyskaną od NFOŚiGW pomoc służby ratownicze kupiły m.in: łodzie hybrydowe, kabinowe, motorowe, wielozadaniowe, sprzęt do monitoringu wizyjnego wód, mobilne zestawy przeciwpowodziowe, sprzęt nawigacyjny i łączności, w tym: radary, sonary, GPS, radiostacje, kamery oraz wyposażenie dla ratowników, m.in. kaski, kamizelki, skafandry.

W 2013 roku 5 mln zł dotacji z NFOŚiGW otrzymało siedem jednostek ratownictwa. Fundusz pomaga wybranym służbom ratowniczym oraz stowarzyszeniom w ramach programu priorytowego - "Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków". (PAP)

krm/ amac/