Łukasz Bielewski z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie wyjaśnił, że powodem odwołania dyrektora Mazurskiego Parku Krajobrazowego było "zdarzenie z ostatniej środy".

"Otrzymaliśmy wtedy informację z terenu, że dyrektor parku może przebywać w pracy pod wpływem alkoholu. Na naszą prośbę sygnał ten zweryfikowała lokalna policja. Informacja okazała się prawdziwa, co w rezultacie doprowadziło do odwołania dyrektora przez zarząd województwa" - poinformował we wtorek Bielewski.

Dodał, że wkrótce zostanie ogłoszony konkurs, który wyłoni nowego dyrektora parku. Do tego czasu parkiem ma kierować wyznaczona przez marszałka pracownica parku.

Odwołany dyrektor kierował Mazurskim Parkiem Krajobrazowym od niespełna trzech lat. Jego wybór na to stanowisko nie cieszył się uznaniem przyrodników, ponieważ dyrektor otwarcie przyznawał, że jest sceptyczny wobec przekształcenia parku krajobrazowego w narodowy, czego zresztą nie dokonano.

Utworzony w 1977 roku Mazurski Park Krajobrazowy obejmuje swym zasięgiem największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północną część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią. Park leży w gminach: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz.

Powierzchnia Mazurskiego Parku Krajobrazowego wynosi 53 655 ha, a jego strefy ochronnej 18 608 ha. To jeden z największych parków krajobra¬zowych w Polsce.