Raport - jak zapewnia Biały Dom - jest najgłębszą dokonaną przez naukowców oceną wpływu zmian klimatycznych na każdy region USA i sektor amerykańskiej gospodarki. Prace nad nim trwały cztery lata, a uczestniczyło w nich "kilkuset czołowych narodowych ekspertów ds. zmian klimatu".

We wnioskach z raportu zawarto apel o "pilne działania, by zwalczać zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, już dziś chronić amerykańskich obywateli i społeczności lokalne oraz budować zrównoważoną przyszłość dla naszych dzieci i wnuków". Jak tłumaczył doradca Obamy ds. nauki John Holdren, zmiany klimatu nie są odległą w czasie perspektywą, ale obecną "amerykańską rzeczywistością".

Raport wskazuje m.in. na ogromne problemy z dostępem do wody i pożarami w południowo-zachodniej części kraju (w tym w stanach Kalifornia, Nevada czy Arizona), która jest najgorętszym i cierpiącym z powodu największych suszy regionem USA. Z kolei północny wschód kraju jest coraz częściej dotknięty przez "fale upałów, coraz bardziej ekstremalne deszcze i powodzie na wybrzeżu z powodu wzrostu poziomu morza i burz".

Obejmując urząd prezydenta w 2009 r., prezydent Obama obiecywał ambitną politykę na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Także w swym przemówieniu inauguracyjnym w 2013 roku zapewniał, że walka ze zmianami klimatu będzie jego priorytetem w drugiej kadencji. Ale jego propozycje legislacyjne, by ograniczać emisje CO2, są blokowane przez kontrolujących Izbę Reprezentantów Republikanów. Wielu z nich twierdzi, że te propozycje byłyby zbyt kosztowne dla przemysłu i gospodarki. Część Republikanów, zwłaszcza związanych z ruchem Tea Party, w ogóle kwestionuje wpływ człowieka na ocieplenie klimatu.

Wobec impasu w Kongresie Obama do walki ze zmianami klimatu wykorzystuje głównie Agencję Ochrony Środowiska (EPA), która może wydawać nowe rozporządzenia opierając się na już istniejącym prawie. Tym sposobem przyjęto rozporządzenia o redukcji samochodowych emisji CO2; we wrześniu EPA przedstawiła projekt regulacji o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych przez nowe elektrownie węglowe i gazowe, a jeszcze w tym roku ma zaproponować rozporządzenie dotyczące już istniejących elektrowni.

Jak poinformował Biały Dom, we wtorek Obama osobiście zaangażował się, by przekonywać Amerykanów do konieczności walki z ociepleniem klimatu, udzielając serii wywiadów telewizyjnych w związku z publikacją raportu. Raport jest dostępny na stronie www.globalchange.gov.

(PAP)