"Podpisaliśmy dużą umowę z wrocławską firmą Castellum na prace budowlane i konserwatorskie, które będą prowadzone w naszych kamienicach po północnej stronie Rynku Starego Miasta" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

"Wstępnie się umawiamy, że w przyszłym tygodniu nastąpi wprowadzenie do budynku ekip budowlanych i przekazanie im placu budowy. Bardzo się cieszymy, bo to jest firma o doświadczeniu konserwatorskim, więc mamy nadzieję, że będzie to naprawdę dobrze wykonane" - dodała dyrektor.

Jak wyjaśniła, w ramach prac budowlanych we wszystkich kamienicach, z wyjątkiem wyremontowanych wcześniej piwnic, zostanie przeprowadzona wymiana większości instalacji. "Planujemy też doposażenie budynków w instalacje, które są niezbędne dla funkcjonowania nowoczesnego muzeum np. system przeciwpożarowy umożliwiający gaszenie niektórych sal gazem, który nie niszczy obiektów. Polepszymy także dostępność dla niepełnosprawnych m.in. dzięki dodatkowej windzie" - opowiadała Nekanda-Trepka.

Remontowane będą również elewacje. "Wiemy, że niektóre z nich w latach 70. miały lekko zmienioną kolorystykę, także będziemy przywracać tę z okresu odbudowy. Będzie to jednak raczej zmiana tonacji, nie jakaś rewolucja" - zaakcentowała. Koszt prac budowlanych i konserwatorskich staromiejskich kamienic ma wynieść ponad 37 mln zł brutto.

Nekanda-Trepka przypomniała, że trwają też cały czas prace nad scenariuszem wystawy głównej, w najbliższym czasie ma też zostać podpisana umowa z zespołem architektów, który wygrał konkurs na koncepcję wystawy głównej.

"Trwa również wybór konserwatorów, którzy będą przeprowadzali konserwację muzealiów. Będziemy także digitalizować zbiory, które będą pokazywane w ramach wystawy. Nabywamy też kolejne zabytki, które mogą uzupełnić nasze zbiory" - dodała dyrektor. Udostępnienie pierwszej części nowej wystawy stałej Muzeum Warszawy, stanowiącej ok. 40 proc. całości, jest planowane na kwiecień 2016 r. Prace nad dalszą częścią będą realizowane w następnym roku.

"Jest to więc bardzo szeroki i kompleksowy projekt, który ma doprowadzić do tego, że będziemy w 2017 r., już po zrealizowaniu całości wystawy, mieli już zupełnie inne, nowoczesne muzeum. Jednak do projektu przygotowywaliśmy się bardzo długo, bo w ciągu dwóch ostatnich lat, musieliśmy bowiem wszystko wyprowadzić z budynków, by ekipy budowlane mogły rozpocząć remont praktycznie we wszystkich jednocześnie. Eksponaty i pracownicy zostali przeniesieni w inne miejsce, dlatego też muzeum może cały czas działać" - zaznaczyła Nekanda-Trepka.

Nowa stała ekspozycja muzeum ma opowiadać o skomplikowanych dziejach Warszawy na podstawie przedmiotów, które są świadkami historii miasta. Na wystawę mają składać się kolekcje muzeum, które w ostatnich miesiącach zostały pogrupowane i uporządkowane, a obecnie trwa wybór tych, które znajdą się na ekspozycji.

Wśród kolekcji, które muzeum pragnie zaprezentować jest m.in. zbiór rzeźb syrenek, zabytkowych suwenirów, pocztówek czy fotografii dokumentujących zmiany zachodzące w mieście oraz kolekcja widoków Warszawy w malarstwie i grafice. Znajdują się w nich również kolekcja portretów warszawskich w rzeźbie i malarstwie; zbiór sreber i platerów, medali i medalionów; kostiumy historyczne; zbiór opakowań firm warszawskich; pamiątki historyczne z różnych epok; zbiór archeologiczny, rysunku architektonicznego i detal architektoniczny oraz zbiór planów miasta.

Jak podkreślają przedstawiciele Muzeum Warszawy, w lipcu powinna być już gotowa pełna koncepcję całej wystawy, co ma umożliwić zaprezentowanie w listopadzie projektu wystawy. (PAP)