Placówka powstała w siedzibie Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach na mocy porozumienia tej organizacji w WFOŚ. Każdy przedsiębiorca może uzyskać w niej informacje na temat oferty Funduszu. W serwisach internetowych szefowie firm znajdą też przykłady dobrych praktyk w zakresie realizacji biznesowych projektów proekologicznych.

Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości prof. Jan Klimek podkreśla, że na konkurencyjnym rynku dla firm ważne jest obniżanie kosztów, innowacyjność, przewidywanie przyszłości, a także poszukiwanie talentów. W ostatnich latach – dodał – należąca do największych w kraju katowicka Izba utraciła bardzo wiele uczniów. Ich liczba spadła z 19 do 7 tys. uczniów.

„Szukamy takiego porozumienia, które pozwoliłoby nam te talenty zatrzymać. Myślę, że porozumienie z WFOŚ nam w tym pomoże. Wiemy, że są środki, są szkolenia i jeśli dzisiaj z tego rzemieślnicy nie skorzystają to za kilka lat nie sprostają konkurencji” - powiedział Klimek.

Jak mówił prezes WFOŚ Andrzej Pilot, zawarte właśnie porozumienie jest dopełnieniem podobnej współpracy, zawartej z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach. „Zrzeszone w niej podmioty korzystają w możliwości finansowych WFOŚ, współpracujemy mocno ze spółdzielniami mieszkaniowymi, ale brakowało nam tego jednego ogniwa – mniejszych firm” - wskazał. Jak podkreślił, śląscy rzemieślnicy nie wiedzą, że mają możliwości ubiegania się o środki z WFOŚ.

Za pieniądze z Funduszu także małe zakłady mogą ocieplić budynki, wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne, unowocześnione mogą być też same linie technologiczne, np. piece piekarnicze; firmy mogą korzystać z odnawialnych źródeł energii – wyliczał Pilot. Przekonywał, że dzięki takim modernizacjom przedsiębiorstwa stają się nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale też energooszczędne.

Drobni przedsiębiorcy mogą skorzystać z nisko oprocentowanych pożyczek z możliwością umorzenia do 40 proc. pożyczki, a także dotacji m.in. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i instalacje solarne do uzyskania ciepłej wody. Prezes Pilot wyjaśnił, że środki na ten cel przeznaczane z puli na poprawę jakości powietrza, na co WFOŚ przeznacza rocznie 300 mln zł.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstał w 1993 r. Podobnie, jak fundusze działające w innych województwach jest publiczną instytucją finansową, która koncentruje się na wspieraniu działań proekologicznych, realizowanych przez administrację publiczną, instytucje, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. W ostatnich latach jedna trzecia środków wypłacanych z WFOŚ w Katowicach to dofinansowanie zadań realizowanych przez przedsiębiorców – zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach powstała w 1922 r. Jest największą organizacją gospodarczą na Śląsku, zrzeszającą ponad 8 tys. przedsiębiorców w 30 organizacjach terytorialnych i branżowych. W organizacji działa 60 komisji egzaminacyjnych, w których zasiada 400 osób.(PAP)