Rzecznik spółki Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) Tomasz Konopacki poinformował, że najtańszą ofertę - na kwotę 716 mln 136 tys. zł złożyło polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A.; najdroższą - na kwotę 1 mld 174 mln złożyła hiszpańska firma FCC Construccion S.A. Swoje oferty złożyły też m.in. Mostostal Warszawa, konsorcjum: Korporacja Budowlana Doraco, spółka Feroco i firma „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe oraz firmy z Hiszpanii i Włoch.

Rzecznik poinformował, że wykonawca zostanie wybrany w ciągu kilku dni, po dokładnym sprawdzeniu wszystkich ofert pod kątem formalnym. Powiedział, że jedynym kryterium wyboru wykonawcy będzie cena.

Rozpoczęty w czerwcu 2012 r. przetarg na budowę PKM został podzielony na dwa etapy. Celem pierwszego etapu, w którym zgłosiło się 19 firm z Polski, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji i Włoch, była weryfikacja podmiotów zainteresowanych budową Kolei. Do II etapu przetargu zakwalifikowanych zostało 16 firm, które w grudniu 2012 r. zostały zaproszone do składania ofert finansowych.

Przetarg obejmował zarówno prace budowlane (inwestor dysponuje już projektem budowlanym, który przekaże wykonawcy), jak i telematyczne (w tym przypadku wykonawca będzie musiał zaprojektować i wykonać wszystkie niezbędne systemy sterowania ruchem na linii kolejowej). Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie wybudowanie całej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i przekazanie jej inwestorowi do 30 kwietnia 2015 roku.

Konopacki poinformował PAP, że zakończyło się już wyburzanie ponad 60 budynków oraz wycinka ok. 20 tys. drzew rosnących w pasie kolejowym PKM. Do końca kwietnia teren ma być uprzątnięty. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na wiosnę bieżącego roku.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – największej inwestycji infrastrukturalnej samorządu Województwa pomorskiego - kosztować ma łącznie ok. 760 mln zł (netto), z czego ponad 500 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna.

Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w niecałe 25 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest w połowie 2015 roku. Przewiduje się, że z PKM będzie korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.