Wśród powodów tej zmiany autorzy dokumenty wymieniają znaczące zaangażowanie władz Państwa Środka na rzecz energii odnawialnej, a także zastępowanie przestarzałych elektrowni węglowych nowszymi, bardziej przyjaznymi środowisku. Chiny są największym inwestorem na świecie w energię wiatrową i słoneczną. Wiele zielonych inicjatyw władze Chin podjęły w ramach walki z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza w kraju.

"Tegoroczna konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu odniesie większy sukces, jeśli wszystkie rządy pojmą skalę zmian zachodzących w Chinach i ich skutki dla globalnej emisji (gazów cieplarniach)" - podkreślają autorzy raportu.

Ich zdaniem starania Chin przyczynią się do rozwoju światowego rynku ekologicznych produktów i usług. To zła wiadomość dla eksporterów węgla i innych wybranych surowców, tym bardziej, że według raportu Chiny mogły już osiągnąć szczytowy poziom zużycia węgla.

W porozumieniu zawartym w ubiegłym roku z prezydentem USA Barackiem Obamą chiński przywódca Xi Jinping zadeklarował, że jego kraj do 2030 roku znacząco zredukuje emisję dwutlenku węgla, który stanowi większość emitowanych gazów cieplarnianych. Chiny i USA są największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie.

"Transformacja w Chinach ma daleko idące konsekwencje dla światowej gospodarki i znacząco zwiększa szanse na utrzymanie globalnych poziomów emisji w stosunkowo bezpiecznych granicach", a więc tak by średnia temperatura nie wzrosła o więcej niż 2 stopnie C w stosunku do epoki przedindustrialnej - podkreślają autorzy dokumentu.

Jednocześnie raport ostrzega przed popadaniem w samozadowolenie. Zaznacza, że trwały sukces starań o zapobieżenie nieodwracalnym zmianom klimatycznym zależy od tempa redukowania emisji przez Chiny, działań innych krajów w ciągu najbliższych 20 lat oraz inicjatyw podejmowanych na poziomie globalnym. (PAP)