71-letni filantrop i miliarder pomoże sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi w konsultacjach z burmistrzami metropolii, które będą miały na celu "zwiększenie woli politycznej i zachęcenie do działań w miastach" na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi - powiedział rzecznik ONZ Farhan Haq.

Sekretarz generalny chce też, aby podczas oenzetowskiego szczytu klimatycznego, który rozpocznie się 23 września w Nowym Jorku, Bloomberg przedstawił konkretne sposoby walki z globalnym ociepleniem.

Bloomberg był burmistrzem Nowego Jorku od 2002 r. do końca 2013 r. i w tym czasie otwarcie wypowiadał się na temat tego, jak należy zarządzać miastem, by przyjmując coraz większą liczbę mieszkańców nie szkodzić środowisku.

W ub.r. ówczesny burmistrz przechwalał się, że powietrze w Nowym Jorku jest najczystsze od 50 lat, a metropolia plasuje się na pierwszym miejscu wśród amerykańskich miast, jeśli chodzi o jego jakość. Mówił m.in., że od 2008 roku poziom dwutlenku siarki w powietrzu w Nowym Jorku spadł o 69 proc.(PAP)