"Budowa węzła Porosły, to bardzo dobra inwestycja dla naszego miasta. Przede wszystkim ułatwi przejazd w kierunku stolicy, zapewni płynny ruch na drodze ekspresowej S8" – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński, cytowany w czwartkowym komunikacie magistratu.

Szacowany koszt inwestycji, to 203,5 mln zł, z czego 172,5 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z programu Polska Wschodnia. Powstaną m.in. dwupoziomowe skrzyżowania, rozjazdy, wiadukt nad torami, a droga wlotowa od strony Warszawy zostanie połączona z tzw. Trasą Generalską.

Jak podano w komunikacie, miasto stara się o pozwolenie na budowę, potem będzie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy. Jak szacują władze Białegostoku, prace mogłyby się rozpocząć pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku. Ich koniec planowany jest na drugą połowę 2019 roku.

Przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie dróg publicznych. Komentarz
Patrycja Antoniak, Maksymilian Cherka, Filip Elżanowski, Krzysztof Andrzej Wąsowski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


W rozstrzygniętym właśnie trzecim (i na razie ostatnim) konkursie na projekty drogowe w programie Polska Wschodnia wybrano ich osiem. Łączne unijne dofinansowanie przekracza 820 mln zł, a całkowita wartość projektów - 1,1 mld zł.

W sumie program Polska Wschodnia dofinansuje realizację 28 inwestycji drogowych w województwach wschodniej części kraju o wartości ok. 2,6 mld zł, z czego udział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ok. 2 mld zł. (PAP)