Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, budynek działający dotychczas pod nazwą Smyk "wróci do dawnej nazwy CEDET i do pierwotnego modernistycznego wyglądu".

"Wkrótce ruszy rozbudowa, w wyniku której powstanie zupełnie nowa powierzchnia, na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Rozbudowa pozwoli odtworzyć zachodnią pierzeję ul. Brackiej, przywracając mieszkańcom stolicy fragment dawnej, wielkomiejskiej przestrzeni. Immobel planuje zakończenie inwestycji w I kwartale 2017 r." - czytamy w komunikacie.

"Inwestycja CEDET to kolejny projekt w polskim portfolio Immobel, dzięki któremu zabytkowy budynek odzyska dawną świetność oraz funkcje komercyjne i społeczne. Sukces rewitalizacji i modernizacji poznańskiego Okrąglaka - projektu zrealizowanego przez naszą firmę w 2012 r. - pokazuje, że adaptacja zabytkowych obiektów z przeznaczeniem na funkcje biurowe czy biurowo-handlowe stanowi istotną wartość dla urbanistyki miast i ich mieszkańców" - powiedział cytowany w informacji prezes Immobel Poland Bartłomiej Hofman.

BGK zapewni finansowanie w wysokości 56,5 mln euro, w postaci kredytu inwestycyjnego. Jak zapewnia bank, dofinansowanie jest realizowane na warunkach rynkowych w ramach programu "Inwestycje polskie". Do tej pory bank zawarł w ramach tego programu 79 umów o wartości 17 mld 371 mln zł.
"Rolą Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Finansujemy największe inwestycje, takie jak budowa nowych elektrowni czy autostrad, ale również mniejsze projekty, ważne dla lokalnej społeczności" – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes zarządu BGK Piotr Lasecki. "Rewitalizacja CEDET-u, podobnie jak finansowana przez BGK odbudowa warszawskiej Hali Koszyki, mieści się w ramach programu +Inwestycje polskie+, który skutecznie realizujemy między innymi kredytując rentowne projekty inwestycyjne" – dodał.

Program "Inwestycje Polskie" został zapowiedziany w październiku 2012 r. przez ówczesnego premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Jego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. "W tym programie Bank Gospodarstwa Krajowego udziela inwestorom kredytów lub gwarancji bankowych, natomiast spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe SA angażuje się w przedsięwzięcia jako inwestor mniejszościowy lub udzielając długu podporządkowanego" - wyjaśnia BGK.

Centralny Dom Towarowy to projekt autorstwa uznanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, który wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Zbudowany w latach 50. XX wieku w sercu powojennej Warszawy, był rezultatem marzeń o nowej i awangardowej stolicy, handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków. Według architektów był "lampionem" oświetlającym ówczesną Warszawę. Po tragicznym pożarze w 1975 r., który doszczętnie strawił wnętrze budynku, w wyniku pośpiesznej i niestarannej odbudowy zatracono unikatową architekturę tego obiektu.

Inwestycja prowadzona w porozumieniu ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków przewiduje zachowanie zabytkowych elementów konstrukcji budynku, przywrócenie oryginalnej, historycznej elewacji, z charakterystycznymi pionowymi i poziomymi podziałami. (PAP)