Projekt "Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach miasta Łomży – III etap" znajdował się na liście inwestycji kluczowych w województwie podlaskim. Zarząd województwa przyznał miastu unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości 28,7 mln zł. Pokryje ono aż 90 proc. całej kwoty - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.

Rzeczniczka prezydenta Łomży Anna Sobocińska powiedziała PAP, że to kolejny etap przebudowy dróg w mieście. Przypomniała, że w poprzednich dwóch etapach zostały zmodernizowane m.in. ulice w centrum Łomży, w ubiegłym roku rozpoczęto też przebudowę szosy do Mężenina. Wartość tych projektów to w sumie ponad 61 mln zł, a wsparcie unijne wyniosło 80-90 proc.

Obecny projekt zakłada przebudowę trzech ulic w południowej części Łomży: Przykoszarowej, Browarnej oraz Meblowej. Inwestycja ma skrócić czas przejazdu tranzytowego przez Łomżę, przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu na ulicach położonych w południowej części miasta.

W ramach inwestycji zostaną m.in. zmodernizowane skrzyżowania, wybudowane ścieżki rowerowe, chodniki i zatoki autobusowe. Przebudowana będzie też kanalizacja deszczowa, sieć wodno-kanalizacyjna i sieci ciepłownicze. Projekt obejmuje ponadto budowę mostu na rzece Łomżyczce.

Sobocińska powiedziała, że prace przy ulicach mają się rozpocząć na przełomie marca i kwietnia. Obecnie ogłaszane i rozstrzygane są przetargi na prace budowlane. Mają one potrwać do końca kwietnia 2015 roku.

Sobocińska mówiła, że ulica Meblowa ma być fragmentem małej obwodnicy Łomży, budowanej głównie z myślą o ruchu ciężarówek przez Zambrów do Siedlec i przez Ostrołękę do Warszawy. Dodała, że ulica wyeliminuje ruch ciężkich samochodów z ul. Poznańskiej, przy której jest zabudowa jednorodzinna. Ul. Meblowa połączy też istniejące tereny przemysłowe z planowaną obwodnicą miasta. Natomiast przebudowa ulic Przykoszarowej i Browarnej usprawni przede wszystkim komunikację w mieście. (PAP)