Nowa elektrownia będzie produkowała 3 megawaty energii elektrycznej, co zaspokoi potrzeby ok. 1,7 tys. gospodarstw domowych. Powstanie na wydzierżawionym od gminy terenie o powierzchni 11,3 ha.

Inwestycję realizuje nowo powołana spółka celowa Olszyna PS Energetyka Odnawialna, która będzie także zarządzać elektrownią.

Polski Solar szacuje koszt projektu na ponad 30 mln zł.

Jak powiedział w środę burmistrz Olszyny Leszek Leśko, udział w nowej spółce oraz zaangażowanie w produkcję energii fotowoltaicznej jest częścią strategii rozwoju Olszyny. „Ten projekt ma dla nas nie tylko wymiar ekologiczny i promocyjny, ale także daje szansę na dodatkowe dochody dla gminy. Mamy świadomość, że budujemy coś niezwykle innowacyjnego, z pożytkiem dla nas i dla przyszłych pokoleń” - dodał.

Według Williama Buby ze spółki Polski Solar samorządy w Polsce coraz mocniej angażują się w dywersyfikację źródeł energii i stawiają na energetyczną niezależność. „Olszyna dostrzega korzyści, jakie płyną z inwestowania w energetykę słoneczną. To dobry przykład perspektywicznego myślenia na poziomie samorządu” - mówi.

„Elektrownia słoneczna w Olszynie będzie nie tylko nowoczesna, ale również rentowna (...) Będzie produkować prąd w godzinach energetycznego szczytu, a dzięki niskim kosztom i niewielkim wymaganiom eksploatacyjnym produkowana przez nią energia będzie tania. Dodatkowo, tego typu instalacje nie produkują szkodliwych odpadów i w żaden sposób nie są uciążliwe dla ludzi i środowiska” – zapewnia Jacek Ryński ze spółki Polski Solar.

Do 2020 roku 15 proc. energii produkowanej w Polsce musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. To cel wyznaczony dla wszystkich krajów UE. W tej chwili Polska produkuje ledwie 7 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Inwestycja w Olszynie będzie pierwszą z serii elektrowni słonecznych, które Polski Solar zamierza zbudować w tym rejonie Polski.

Polski Solar, wrocławska firma zajmująca się fotowoltaiką, działa w pięciu najbardziej nasłonecznionych województwach południowej Polski. Spółka jest deweloperem firmy Canadian Solar, jednego z wiodących producentów energii słonecznej na świecie, który producentom tego rodzaju energii dostarcza ogniwa słoneczne czy moduły fotowoltaiczne. (PAP)