W poniedziałek 22 maja 2017 roku w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W jego trakcie Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" poinformował, że wspólnie z pracodawcami domaga się pilnego spotkania ministrem Radziwiłłem.

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman powiedziała, że wniosek taki został przekazany wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która uczestniczy w posiedzeniu zespołu.
- Jeśli do czwartku (25 maja 2017) minister się z nami nie spotka i nie przedstawi konkretnych terminów i rozwiązań, to myślę, że nastąpi eskalacja protestów w środowisku medycznym - powiedziała.

Związkowcy i pracodawcy chcą porozmawiać między innymi o projektach regulujących minimalne wynagrodzenia pracowników służby zdrowia, przepisach dotyczących bezpieczeństwa żywności i likwidacji NFZ. Zdaniem Ochman wiceminister Szczurek-Żelazko "nie potrafi udzielić konkretnych informacji", a posiedzenie zespołu "traktuje jak spotkanie towarzyskie".
- Po dzisiejszym spotkaniu zamiast dialogu społecznego radykalnie wzrasta poziom napięcia - zaznaczyła Ochman.

Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska poinformowała, że do środy 24 maja 2017 roku minister przebywa w Genewie, a później ma aktywności w Krakowie.
- Minister na pewno nie będzie zwlekał ze spotkaniem, odbędzie się ono tak szybko, jak to będzie możliwe. Pod koniec tygodnia podamy datę spotkania - zapewniła.

Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia działa od lutego 2005 roku. Z powodów organizacyjnych i merytorycznych umiejscowiony jest przy Ministerstwie Zdrowia, które zapewnia jego obsługę w formie sekretariatu. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów pracowników i pracodawców, w zakresie obszaru obejmującego ochronę zdrowia.

We wrześniu 2016 roku po zakończeniu jednego z posiedzeń zespołu związkowcy odmówili opuszczenia budynku ministerstwa i spędzili w nim noc. Domagali się rozmowy z premier Beatą Szydło o problemach pracowników ochrony zdrowia. Dzień później w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" premier spotkała się ze związkowcami, ustalono wówczas harmonogram spotkań i konsultacji dotyczących projektów ustaw przygotowywanych przez resort.(pap)